fbpx

Francuski inżynier wymyślił schronienia dla bezdomnych, które utrzymują ciepło w zimie

Francuski inżynier Geoffroy de Reynal  wpadł na doskonały pomysł – rozkładane igloo, który można łatwo postawić i dopasować do osoby. Wykonane z pianki polietylenowej, od wewnątrz pokryte jest folią aluminiową. Podwójna warstwa zapobiega wpływaniu zimnego powietrza do środka, co pozwala utrzymać temperaturę wewnątrz o około 15° wyższą niż na zewnątrz. Domek  został nazwany „Iglou”. Izolacja termiczna wewnątrz Iglou pochłania ciepło ciała i podnosi wewnętrzną temperaturę nawet do 20 °C. Posiada panel słoneczny, dzięki czemu mieszkańcy mają własne źródło światła i prywatność.

Jest nie tylko ochroną przed zimą, ale także ochroną przed niebezpiecznymi nocami, jakie zdarzają się często we Francji. Nastąpił wzrost liczby kradzieży i przemocy, które mają miejsce w nocy. W takich sytuacjach bezdomni są najbardziej bezbronni. Dodatkowo mogą zachować prywatność w Iglou. Teraz bezdomni mają namiastkę wygód, jakie daje dom. Mają bezpieczeństwo, odpowiedni klimat do zamieszkania i poczucie prywatności. To niesamowita dwukierunkowa korzyść, którą Geoffroy de Reynal osiągnął dzięki swojemu projektowi. Poza tym sprawił, że namioty są kompaktowe, łatwe do naprawy, wodoodporne i nadające się do recyklingu. Jeśli się zabrudzi, można go umyć i nawet wtedy się nie zepsuje.

Pierwsze testy, na 9 Iglous, przeprowadzono w squotach wokół Bordeaux. Francuska organizacja pozarządowa, Médecins du Monde, pomogła w logistyce. Reakcje były bardzo pozytywne. Ci, którzy dostali Iglou, nie chcieli go opuścić, a ci, którzy nie dostali, chcieli go mieć. 20 dalszych prototypów zostało rozdanych przez stowarzyszenie o nazwie Action Froid, a teraz coraz więcej osób bezdomnych domaga się tego wyjątkowego schronienia. Projektant chce udostępnić tysiące Iglous do następnej zimy.

Kreatywność, inwencja i odpowiedzialność społeczna, Geoffroy de Reynal połączył wszystkie trzy cechy i otrzymał niezbędne wsparcie dla swojej pracy. To pokazuje, że jeśli próbują i mają odpowiednią motywację, ludzie mogą osiągnąć wszystko, szczególnie dla drugiego człowieka. Życzliwość jest piękna!

 

Źródło: truththeory.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz