fbpx

Polak wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w turnieju o Puchar Świata w szachach. Pojedynek w ramach Mistrzostw Międzynarodowej Federacji Szachowej w Soczi, w którym Polak grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach. Nie jest to pierwszy sukces polskiego szachisty. Na początku maja Duda wygrał rywalizację w szachach szybkich, a w klasyfikacji sumarycznej był drugi w chińskim turnieju Shenzhen Evening News Cup.

Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Jest to kolejny sukces polskiego szachisty. Wcześniej Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena już w maju w siódmej rundzie drugiej edycji prestiżowego turnieju online w szachach szybkich. Było to pierwsze w karierze zwycięstwo polskiego arcymistrza z Wieliczki nad Norwegiem uzyskane w turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge, drugiego z cyklu Magnus Carlsen Invitational. Uczestniczyło w nim 12 czołowych arcymistrzów świata.

Duda na początku maja wygrał także rywalizację w szachach szybkich, a w klasyfikacji sumarycznej był drugi w chińskim turnieju Shenzhen Evening News Cup. Zwyciężył wtedy reprezentant gospodarzy Yu Yangyi. Polak wyprzedził Węgra Richarda Rapporta i innego Chińczyka Wei Yi.