fbpx

Wielki sukces polskiego szachisty! Duda pokonał mistrza świata i jest w finale Pucharu Świata

3 sierpnia tego roku to prawdopodobnie najlepszy dzień, jeśli chodzi o powojenną historię polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena w półfinale Pucharu Świata i wywalczył tym samym awans do kolejnego Turnieju Kandydatów!

Szachistów, którzy pokonali Magnusa Carlsena jest na prawdę niewielu. Niedawno dołączył do nich Janek Duda, który przerwał dwuletnią serię bez porażek mistrza świata. Oczywistym faworytem tej rywalizacji był Carlsen, lecz tym razem lepszy okazał się Polak.

Zawodnicy nie potrafili znaleźć rozstrzygnięcia w partiach klasycznych, lecz co ciekawe, Duda grał w debiucie zdecydowanie szybciej od Norwega i otrzymywał dobre pozycje w obu partiach. Rywalizacja przeniosła się więc do dogrywek.

I właśnie w nich Jan-Krzysztof Duda wygrał z mistrzem świata! Pierwsza partia zakończyła się remisem, ale drugiej nasz rodak pokazał, że zasługuje na miano arcymistrza.

Poniżej analiza tej partii:

Teraz Polak zmierzy się z Sergiejem Karjakinem w finale Pucharu Świata, lecz największy sukces, którym był awans do Turnieju Kandydatów, już został osiągnięty.

Dodaj komentarz