fbpx

Powstało niezwykłe włókno. Specjaliści twierdzą, że można z niego nawet zbudować windę w kosmos.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie pochwalili się nowo opracowanym materiałem, który ma bardzo dużą wytrzymałość. To specjalne włókno zbudowane z nanorurek węglowych. Materiał jest silniejszy od czegokolwiek dotychczas. Specjaliści twierdzą, że można z niego nawet zbudować windę w kosmos.

Brzmi jak science fiction, ale w rzeczywistości winda, która mogłaby wynosić ludzi w kosmos, znajduje się w umysłach specjalistów od wielu lat. Najnowszy wynalazek chińskich badaczy przybliża pomysł do realizacji. Do tej pory ludzkość nie dysponowała na tyle silnym materiałem, który pozwoliłby rozpocząć budowę projektu.

NASA już w 2005 roku wyszła z inicjatywą, której celem było opracowanie specjalnego materiału, który będzie w stanie wytrzymać rozciąganie nie mniejsze niż 7 gigapaskali. Przewidziano nawet nagrodę w wysokości 2 mln dolarów, której to jednak do dziś nikt nie był w stanie odebrać. Tymczasem Chińczycy twierdzą, że ich włókno jest w stanie wytrzymać rozciąganie na poziomie 80 gigapaskali. Teoretyczna wytrzymałość to nawet 300 gigapaskali.

 

Czytaj więcej na: komputerswiat.pl

Dodaj komentarz