fbpx

Przebadali 40 tys. par. Oto 3 sposoby na szczęśliwy związek

Ta para psychologów tworzy szczęśliwy związek i work – team od 35 lat. Gottmanowie są idealnym przykładem na to, że związek i praca się nie wykluczają – wręcz przeciwnie: mogą być uzupełnieniem i przenosić relację na głębszy poziom. Ich sposoby na małżeński sukces są banalnie proste. Spróbujesz?

Od 35 lat razem

Julie i John Gottman – to małżeństwo z 35-letnim stażem, założyciele organizacji The Gottman Institute i Love Lab oraz autorzy bestsellerowych poradników dla par. Ich książki – „Siedem zasad udanego małżeństwa” i „10 sposobów, które mogą naprawić twoje małżeństwo” od lat pomagają relacjom przetrwać próbę czasu i zbudować więzi oparte na szacunku i współpracy.

Jako że misją Gottmanów stało się uczynienie z instytucji małżeństwa sposób na szczęśliwe życie, psychologowie postanowili przeprowadzić badania na grupie 40 tys. par, aby zweryfikować, co trwale buduje więzi, a co im przeszkadza. Wynikami podzielili się w artykule opublikowanym na stronie cnbc.com.

Po pierwsze – zainteresowanie partnerem

Gottmanowie przekonują, że autentyczne zainteresowanie partnerem – począwszy od drobnych rzeczy po większe – np. reagowanie na to, czym partner się interesuje i słuchanie go z prawdziwą uwagą są dobrym prognostykiem szczęśliwego małżeństwa.

Testy laboratoryjne to potwierdzają. Pary w sześcioletnich związkach, które okazywały sobie na co dzień zainteresowanie (86 proc. przypadków) po kilku latach wciąż były ze sobą w intymnych relacjach. Te zaś, które rzadko okazywały sobie zainteresowanie (ok. 33 proc. badanych) rozwodziły się częściej.

Usłysz, zobacz i zadaj pytanie

Kolejnym prognostykiem dobrego pożycia jest słuchanie partnera oraz pokazywaniu mu, że jego samopoczucie i dobrostan psychiczny są dla nas tak samo ważne, jak nasze. Gottmanowie proponują, aby każdego dnia znaleźć dla siebie choćby chwilę czasu – usiąść naprzeciw siebie, spojrzeć sobie w oczy i zadać pytanie: „co mogę dziś dla ciebie zrobić?”, „czego dziś ci potrzeba?”, „jak mogę ci pomóc/ wesprzeć cię?”.

Utrzymujcie kontakt między obowiązkami

Psycholodzy doskonale wiedzą, że współczesny człowiek pracuje 8-12 godzin na dobę. Do tego dochodzą obowiązki rodzinne, zakupy, sprzątanie. W ciasnym grafiku trudno o randki, wspólne wyjścia czy zorganizowanie czasu tylko dla siebie. Rada? Łapcie krótkie chwile dla siebie w przerwach między obowiązkami, albo w trakcie ich wykonywania. Może to być uśmiech, krótki sms o treści „myślę o tobie”, albo mały liścik zostawiony na lodówce. To niewiele, a ma niezwykłą moc budowania więzi, która zaprocentuje na lata.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: medonet.pl

Dodaj komentarz