Prawo, jak podała agencja AP, działałoby jedynie wobec platform, które mają powyżej miliona użytkowników w kraju, czyli Facebooka, Twittera, TikToka czy YouTube’a.

Według projektu ustawy, każda osoba, której konto zostało zablokowane lub skasowane mogłaby odwoływać się od tej decyzji. Apelacje byłyby rozpatrywane w pierwszej instancji wewnętrznie, przez administratorów platform, którzy mieliby 24 godz. na utrzymanie bądź oddalenie zawieszenia. Następnie użytkownicy mogliby zgłaszać się do instancji regulujących usługi telekomunikacyjne, a ostatecznie zwracać się do meksykańskich sądów o kasację blokad na kontach.

(…)

W odpowiedzi na cenzurę społecznościowych gigantów, w Polsce powstał portal Albicla.com, założony przez media Strefy Wolnego Słowa. Serwis Albicla, w którym konto może założyć każdy internauta ceniący sobie wolność słowa, wystartował w drugiej połowie stycznia. To forum dyskusyjne, pozbawione cenzury praktykowanej przez światowych gigantów społecznościowych. Już na samym początku istnienia serwis Albicla.com wzbudził ogromne zainteresowanie internautów. Na Albicli jest już kilkadziesiąt tysięcy aktywnych użytkowników.