fbpx

Naukowcy dowodzą, że czytanie wpływa na długość życia

W badaniu wzięło udział 3635 osób. Podczas 12-letnich obserwacji, zespół badawczy pod kierownictwem Avni Bavishi z Uniwersytetu Yale, podzielił uczestników na trzy grupy. W pierwszej grupie znalazły się osoby, które w ogóle nie czytały, w drugiej ci, którzy spędzają z książką mniej niż 3,5 godziny tygodniowo. Ostatnio grupa składała się z osób, które poświęcają na czytanie ponad 3,5 godziny tygodniowo.

Wnioski – okazało się, że osoby spędzające z książką przynajmniej 3,5 godziny tygodniowo, średnio żyją dłużej o dwa lata, zaś ci z drugiej grupy byli nawet o 17% mniej narażeni na śmierć w czasie objętym obserwacją, niż ci, którzy w ogóle nie sięgają po książki!

Dlaczego książki? „Czytanie książek przyczyniło się do uruchomienia procesu zwanego „przewagą przetrwania”, który jest znacznie większy, niż w przypadku czasopism i gazet. To odkrycie sugeruje, że korzyści z czytania czerpiemy po dłuższym okresie czasu. Czytanie książek obejmuje dwa procesy poznawcze, które właśnie przyczyniają się do przewagi przetrwania.” – twierdzą autorzy pracy.

Tak więc, możemy stwierdzić, że złożony charakter jaki zazwyczaj mają książki, nie może być zastąpiony przez żaden inny rodzaj informacji tekstowej.

 

Czytaj więcej na: nauka.rocks

Dodaj komentarz