fbpx

12 najlepszych sposobów na ćwiczenie mózgu

 

Choć naukowcy nie ustalili jeszcze dokładnie, w jaki sposób w pełni zapobiec chorobie Alzheimera, to najnowsze badania pokazują, że aktywność umysłowa może znacznie opóźnić jej objawy. Zdrowie przede wszystkim, dlatego do swego codziennego harmonogramu ćwiczeń, koniecznie dodaj te, które korzystnie wpłyną na pracę Twojego mózgu. Tym bardziej, że aktywność fizyczna, zawsze powinna iść w parze z aktywnością umysłową.

1. Ucz się języków obcych

Co ciekawe, najnowsze badania potwierdzają, że poliglotów rzadziej dopada choroba Alzheimera, a jeśli już, to jest wyraźnie opóźniona. Niestety, badacze wciąż zastanawiają się, co jest tego przyczyną. Jednym z możliwych wyjaśnień jest fakt, że mózgi osób posługujących się przynajmniej dwoma językami są bardziej rozwinięte, co sprawia, że są w stanie rekompensować braki spowodowane przez chorobę. Na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno! Wystarczy zapisać się na kurs lub sięgnąć po literaturę przeznaczoną do tego celu.

2. Licz, licz i jeszcze raz licz

Zamiast korzystać z tradycyjnego kalkulatora lub programów komputerowych, spróbuj obliczyć wynik w staromodny sposób. Twoje umiejętności matematyczne zardzewiały? Pora je odświeżyć! Regularnie sporządzaj listę bieżących wydatków oraz oszczędności. Jeśli masz taką możliwość, to dawaj korepetycje osobom, którym przydałaby się pomoc.

3. Graj w gry

Istnieje wiele gier (m.in. Scrabble, Szachy czy Warcaby), które wymagają od graczy logicznego myślenia. Jednak ostatnio najmodniejsze są rozgrywki online, dzięki którym w każdej chwili można zmierzyć się z użytkownikami z całego świata. Granie w gry planszowe w gronie rodziny i przyjaciół również powoli wraca do łask. Tym bardziej, że to nie tylko wspaniała zabawa, ale również dobry sposób na rozwijanie swojego mózgu, bo przecież wymyślenie odpowiedniej strategii i podjęcie szybkiej decyzji nie jest wcale takie proste.

4. Ucz się „na blachę”

Czy masz ulubioną książkę, wiersz lub sentencję? Jeśli tak, to postaw sobie za cel, aby zapamiętać przynajmniej kilka wersów lub fraz w każdym tygodniu. Wybierz coś, co będzie dla Ciebie na tyle istotne, że utknie w Twej głowie na dłużej. Niektóre zwroty mogą okazać się na tyle mobilizujące, że będziesz je powtarzać jak mantrę podczas wykonywania najróżniejszych czynności.

5. Czytaj

Książki są po prostu wszędzie. Nie musisz nawet specjalnie wychodzić po nie z domu, tym bardziej, że możesz kupić je za przyciśnięciem jednego przycisku. Internet daje nieograniczone możliwości. Jeśli lubisz czytać, spróbuj czegoś, co znacząco różni się od typowego gatunku. Na przykład przeczytaj książkę o ogrodnictwie lub na temat planowania finansowego.

6. Podróżuj

Niektóre widoki są po prostu bezcenne, dlatego koniecznie trzeba zobaczyć je na własne oczy. Wyrusz w nieznane i zdobądź nowe doświadczenia. Niektóre sytuacje z pewnością okażą się świetnym treningiem dla Twojego mózgu. Oczywiście, przed rozpoczęciem przygody upewnij się, że jesteś w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

7. Rozwiązuj łamigłówki

Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy innych łamigłówek jest świetnym sposobem, by rozwijać swą aktywność umysłową. Potraktuj to jako codzienny spacer dla Twojego mózgu. Ciesz się swoimi ćwiczeniami i spraw, by zagościły w Twoim harmonogramie na dłużej.

8. Spędzaj czas ze znajomymi

Spędzaj czas ze znajomymi, rozmawiając, plotkując i śmiejąc się. Dyskutuj na różne tematy, komentując z odrobiną ironii najnowsze doniesienia ze świata. Śmiech to zdrowie!

9. Graj na instrumentach muzycznych

Granie na instrumentach wspomaga działanie mózgu oraz polepsza słyszenie wszystkich rodzajów dźwięków, w tym mowy. Ponadto pomaga również w innych dziedzinach życia, przenosząc się na takie czynności, jak czytanie i wychwytywanie niuansów w tonie głosu. Naukę można rozpocząć od oglądania tutoriali na youtubie.

10. Zapisz się na wolontariat

Wolontariat może łączyć kilka z wyżej wymienionych sposobów. Na przykład przygarniając pod swoje skrzydła ucznia mającego problemy z nauką, musimy być przygotowani na liczne obowiązki, którym będziemy musieli stawić czoła. Oczywiście, nasz mózg nie będzie miał nic przeciwko temu.

11. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Nie dawno udowodniono naukowo, że regularny trening wytrzymałościowy poprawia ukrwienie mózgu i wspomaga tworzenie nowych połączeń między naczyniami krwionośnymi i komórkami nerwowymi. Właśnie dlatego aktywność fizyczna jest tak ważna zarówno dla dzieci (przyczynia się do ich rozwoju), jak i dorosłych.

12. Maluj

Malując rozwijamy nie tylko kreatywność, ale i ciekawość poznawczą. Choć dla wielu osób czynność ta może kojarzyć się tylko i wyłącznie z przedszkolem, to jest to forma aktywności bardzo polecana również dorosłym. Malowanie doskonale relaksuje, a tym samym jest świetnym sposobem na stres.

 

Źródło: activemaniak.pl

Dodaj komentarz