Drzewa wiedzą jak kochać, przytulać, a nawet dbać o siebie nawzajem, niemal jak małżeństwo. Naukowcy to udowodnili
Niemiecki badacz Peter Wolleben nie tylko kocha drzewa, ale także poświęcił swoje życie badaniu tych cudownych organizmów.
Naukowiec, pisarz i badacz drzew nakręcił dokumentalny film pod tytułem „ Rozumne drzewa” we współpracy z Susan Simar, ekologiem z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
W jednym ze swoich badań Wolleben pisze: „Drzewa mogą odczuwać ból i doświadczać emocji, takich jak strach. Lubią stać blisko siebie i przytulać się. Drzewa uwielbiają towarzystwo i nie lubią pośpiechu”.
I to jeszcze nie wszystko! Wolleben twierdzi: „Między drzewami istnieje przyjaźń. Tworzą więź, jak starsza para, kiedy jeden osobnik opiekuje się drugim. Mają uczucia”.
Mało tego, że drzewa mają rozum, ale mają także pewien odpowiednik bicia serca.
Dr Andras Zilinski z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) wykorzystał skanowanie laserowe do zmierzenia dokładnej pozycji gałęzi i liści 22 gatunków drzew i krzewów. W 2015 r. opublikował on swoje obserwacje i zaskakujące wnioski.
Okazało się, że niektóre drzewa kilka razy obniżają gałęzie w nocy, co odpowiada cyklowi ruchu wody i cukru. Innymi słowy, jest to coś w rodzaju pulsu!
Zilinski pisze: „Odkryliśmy nieznany wcześniej okresowy ruch do 1 cm, w cyklach trwających 2-6 godzin. Ten ruch najwyraźniej jest związany z ciśnieniem wody w roślinach, co oznacza, że w rzeczywistości drzewo pompuje wodę jak pompa. Ponadto, zaopatrzenie w wodę nie dokonuje się stałym strumieniem, jak wcześniej sądzono ”
W nocy niektóre drzewa obniżają gałęzie nawet o 10 cm, a wraz ze wschodem słońca ponownie je podnoszą. Proces ten jest tak mało zauważalny, że do niedawna uważano, iż tak robią tylko pojedyncze rodziny. Teraz wiadomo, że jest to bardzo powszechne zachowanie.
Źródło: lifter.com.ua
Tłumaczenie: Bożena Surmacz
Piękne obserwacje.
Czas upublicznić drugą stronę medalu.