fbpx

Nootropiki: nowy trend czy powrót do korzeni?

Czy często zmagasz się ze spadkiem koncentracji albo masz problemy ze snem lub często zapominasz o wielu rzeczach? Bardzo możliwe, że w twojej diecie jest zbyt mało pokarmów uznawanych za nootropiki, czyli pokarmy szczególnie ważne dla zdrowia mózgu. Co jeść, aby wspomóc jego pracę?

Julie Morris to dietetyczka, autorka pięciu książek kulinarnych oraz propagatorka żywienia opartego na nieprzetworzonych produktach roślinnych, w tym ostatniej o nazwie „Smart Plants”, opisującej w jaki sposób poprawić funkcje mózgu i cieszyć się jego zdrowiem do późnej starości. Badaczka wierzy, że tylko to, co naturalne jest najlepsze dla naszego zdrowia. Pokarmy roślinne i „superfoods” nie tylko będą mogły powstrzymać większość chorób cywilizacyjnych, ale również wesprą osoby, które pracują umysłowo.

 

Nootropiki – co to jest?

Obco brzmiąca nazwa „nootropik” wywodzi się z języka greckiego i zawiera w sobie dwa słowa: „noos” (oznacza umysł) i „tropos” (czyli zmianę). Nootropiki zatem to substancje, która poprawiają funkcje poznawcze mózgu, wspomagają pamięć i koncentrację oraz wyostrzają uwagę. Im więcej nootropików w naszej diecie, tym mniejsze ryzyko zapadnięcia na demencję starczą czy chorobę Alzheimera. Nazwę wymyślił w 1979 r.
rumuński chemik i psycholog dr Corneliu e. Giurge.

 

Nootropiki w pokarmach

Do najważniejszych pokarmów, które wspierają funkcje mózgu należą produkty z kategorii „superfoods” czyli: kakao, matcha, jagody goji, borówki czy kurkuma. Również wszelkie zielone liście (jarmuż, szpinak, rukola, roszponka), warzywa o intensywnych kolorach: marchewka, bataty, brokuły czy brukselka. Julie Morris radzi również, aby usunąć z diety substancje szkodliwe dla pracy mózgu – takie jak cukier czy alkohol, a zamiast tego skorzystać z naturalnych zamienników np. syropu klonowego czy daktylowego.

Co ciekawe, nootropiki są również obecne w diecie sirtuinowej, która zyskuje na popularności dzięki niezwykłej metamorfozie Adele. Nootropiki są też obecne w większości jadłospisów diet wegańskich i wegetariańskich wg Colina T. Cambella (twórcy „The China Study” i diety „plant-based food”).

 

Cechy nootropików

Aby ułatwić zrozumienie pojęcia, poniżej przedstawiamy pięć typowych cech, którymi muszą się charakteryzować pokarmy, aby móc uznać je za nootropiki. Klasyfikację sporządził twórca pojęcia – dr Corneliu Giurge.

  • Poprawiają funkcje poznawcze mózgu i przyswajanie wiedzy.
  • Wzmacniają trwałość wyuczonych zachowań i wspomnień, czyniąc je bardziej odpornymi na warunki mogące je zaburzać (takie jak brak tlenu).
  • Chronią mózg przed uszkodzeniami zarówno fizycznej, jak i chemicznej natury.
  • Zwiększają skuteczność korowych/podkorowych mechanizmów kontroli, usprawniając zachowania behawioralne.
  • Nie mają skutków ubocznych, psychotropowych, psychoaktywnych i nie zaburzają funkcji motorycznych.
  • Cechują się bardzo niską (lub żadną) toksycznością.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy za każdym wchodzić do kuchni trzymając w rękach podręcznik od żywienia. Aby cieszyć się korzyściami ze smart-diety oraz uzyskać lepszą koncentrację i utrzymać funkcje umysłowe na najwyższym poziomie wystarczy włączyć do codziennego menu pokarmy nieprzetworzone i w pełni roślinne, a ograniczyć do minimum tłuszcze zwierzęce i cukier. Brzmi jak wyzwanie? Bardzo możliwe, że za kilka lat twój mózg ci podziękuje 😊

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

Dodaj komentarz