fbpx

Badacze odkryli, co czyni nas szczęśliwymi. To prostsze niż myślisz

Badanie prowadzone przez psychologów wykazało, że codzienne wyrażanie wdzięczności czyni nas nie tylko szczęśliwymi, ale również utrzymuje w dobrym zdrowiu fizycznym.

Badanie, które przeprowadzili dr. Roberta Emmons z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i dr. Michael McCullough z Uniwersytetu w Miami polegało na ankietowaniu trzech grup uczestników. Pierwsza dostała zadanie zapisywania w dzienniku wszystkich rzeczy, za które są wdzięczni.

Druga grupa została poproszona o zanotowanie rzeczy, które napawały ich tego dnia wdzięcznością. Ostatnia miała nagrywać wszystkie uczucia pojawiające się w ciągu dnia. Wnioski nie pozostawiały wątpliwości.

Dwie grupy, które codziennie wyrażały wdzięczność poprzez pisanie deklarowały większe zadowolenie z życia, uczestnicy cieszyli się również lepszym zdrowiem fizycznym. Co więcej ankietowani, którzy zapisywali za co są wdzięczni wykazywali wzrost behawioralny wdzięczności, jak i znacznie większą modulację nerwową w przyśrodkowej korze przedczołowej – nawet kilka miesięcy po zakończonych badaniach. Przekładając to na prostszy język – wyrażanie wdzięczności wiązało się z większą łatwością jej odczuwania w przyszłości.

Naukowcy stwierdzili, że podczas wyrażania uczucia wdzięczności w obszarach mózgu odpowiedzialnych za poznanie moralne i społeczne, nagrodę, empatię i osąd wartości zachodzi podwyższona aktywność. A dokładniej, że ​​„emocje wdzięczności wspierają pozytywne i wspierające podejście do innych oraz poczucie ulgi od stresorów”.

Tak prosta czynność jaką jest zapisanie wdzięczności jest dostępna dla każdego i nic nie kosztuje, a może przynieść bardzo wymierne efekty psychiczne i fizyczne. Znajdź zatem ładny zeszyt, weź długopis do ręki i do dzieła! Rezultaty pojawią się szybciej niż sądzisz.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: pl.aleteia.org

 

Dodaj komentarz