fbpx

Politechnika Warszawska włącza się w walkę z malarią

Malaria to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Politechnika Warszawska dołączyła do międzynarodowego projektu PvSTATEM, którego celem jest walka z jednym z typów malarii.

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad oprogramowaniem, które pozwoli prognozować rozprzestrzenianie się malarii w populacji oraz ocenić skuteczność metod walki z nią. Malaria jest wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, a jednym z nich jest Plasmodium vivax. Ten pierwotniak ma zdolność przetrwania w organizmie ludzkim poprzez przebywanie w komórkach wątroby w formie hipnozoitów.

Projekt PvSTATEM (P. vivax Serological Testing and Treatment in Ethiopia and Madagascar) rozpoczął działania w 2022 r. Mają oni na celu kontrolę i eliminację malarii wywołanej przez Plasmodium vivax. W ramach tego projektu stworzono test diagnostyczny pozwalający określić, czy pacjent miał kontakt z tym konkretnym pierwotniakiem. Jeśli tak, pacjent mógłby być nosicielem hipnozoitów, które mogą reaktywować się w organizmie. Wtedy pacjent jest kierowany na leczenie lekiem prymachiną, skutecznym w usuwaniu hipnozoitów.

Planowane są badania kliniczne w Etiopii i na Madagaskarze, które mają na celu ocenę nowego rozwiązania, nazwanego PvSeroTAT. Część projektu obejmuje również tworzenie mobilnych technologii medycznych.

Politechnika Warszawska, reprezentowana przez prof. Przemysława Biecka i dr. Nuno Sepúlvedę, będzie pracować nad opracowaniem systemu uczenia maszynowego do monitorowania malarii w populacji.

Konsorcjum PvSTATEM skupia specjalistów z różnych zakątków świata, w tym z Instytutu Pasteura w Paryżu, Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, Uniwersytetu w Galway oraz wielu innych renomowanych instytucji.

Źródło: vstatem.eu

Dodaj komentarz