fbpx

Muzeum poszukuje załogi Daru Pomorza, która 50 lat temu wygrała historyczne regaty

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poszukuje uczestników regat Operation Sail z 1972 roku, którzy na pokładzie Daru Pomorza wygrali zawody. Załoga była wtedy pierwszą z kraju socjalistycznego, która brała w nich udział. Wielu jej członków było studentami Wyższych Szkół Morskich w Gdańsku i Szczecinie.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chce zorganizować specjalną imprezę, z okazji zbliżającej się 50. rocznicy historycznego zwycięstwa polskiej załogi w regatach Operation Sail (Operacja Żagiel). Jak poinformowano w komunikacie, chcą “udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż”.

Udział Daru Pomorza w 1972 roku w Operacji Żagiel był wielkim wydarzeniem. Był to bowiem pierwszy żaglowiec pod banderą jednego z krajów bloku socjalistycznego, który brał udział w tej imprezie. W dodatku załoga, pod dowództwem kapitana żeglugi wielkiej Kazimierza Jurkiewicza, zawody te bezkonkurencyjnie wygrała. Po czterodniowym wyścigu miała pięć minut przewagi nad zachodnioniemieckim żaglowcem Gorch Fock.

Sentymentalne spotkanie

— Wśród uczestników rejsu, oprócz załogi stałej, byli studenci Wyższych Szkół Morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu całej załodze zgotowano niezwykle uroczyste i imponujące powitanie: kapitanowi wręczono między innymi kryształowy puchar ufundowany przez premiera — opowiada Arleta Gałązka, kustoszka Daru Pomorza. I dodaje: – W kolejnych miesiącach członkowie załogi uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę Rejs Roku.

Muzeum chce zorganizować spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie Daru Pomorza. Łatwo się domyślić, że członkowie załogi to osoby w wieku 70+.

— Mamy jednak nadzieję, że wielu z nich pozostaje aktywnych i cieszy się dobrym zdrowiem. Planujemy spotkać się i nagrać rozmowy wspominające ich udział w rejsie. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach o tej wyprawie myślą z sentymentem — relacjonuje Gałązka.

Wywiady miałyby być nagrywane na początku maja i czerwca, a potem opublikowane na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego oraz w mediach społecznościowych. Z kolei 9 września w 50. rocznicę powrotu Daru Pomorza do Gdyni planowane jest kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.

Zgłoszenia uczestników Operation Sail z 1972 przyjmowane są mailowo: a.galazka@nmm.pl lub telefonicznie: 690232409.

Dodaj komentarz