fbpx

Dwulatka została najmłodszym członkiem Mensy

Choć ma zaledwie dwa lata, potrafi już czytać i układać wyrazy. W teście na inteligencję otrzymała wynik lepszy od 99 proc. rówieśników. Isla McNabb z Kentucky została niedawno najmłodszym członkiem Mensy, stowarzyszenia zrzeszającego ludzi z wyjątkowo wysokim IQ.

Isla niedługo po urodzinach zaczęła się interesować plastikowymi literkami-zabawkami. Jej rodzice, Jason i Amanda McNabb, wszędzie znajdowali ułożone z nich wyrazy. Przy krześli widniał wyraz „krzesło”, przy maszynie do produkcji lodu – „lód”. „Podpisany” został nawet kot. Któregoś dnia w miejscu, w którym stała zazwyczaj Amanda, pojawiło się ułożone z plastikowych liter słowo „mama”.

Rodzice byli w szoku

Autorem wszystkich napisów była Isla. Cytowany przez amerykański portal ojciec dziewczynki przyznał, że odkrycie było „niemal przerażające”. To on pokazał córce plastikowe literki. Układał z nich na stole różne słowa, aby zobaczyć, czy dwulatka będzie w stanie je wymówić. Nie spodziewał się, że Isla od razu nauczy się sama tworzyć wyrazy.

McNabbowie mają w domu zainstalowane kamery. Nagrania potwierdziły, że dziewczynka ułożyła wszystkie napisy samodzielnie. Później zaczęła z sukcesami uczyć się nazw różnych dinozaurów i rozpoznawać je na obrazkach. Jak pisze USA Today, rodzice dziewczynki zawsze podejrzewali, że jest ona wyjątkowo bystra. Nie spodziewali się jednak, że mowa o aż tak wysokim poziomie inteligencji.

Dlatego zgłosili córkę do psychologa, by sprawdzić jej poziom IQ. Wyniki testu były zdumiewające. We wszystkich badanych kategoriach dziewczynka uzyskała wynik zdecydowanie przewyższający średnią, najlepiej poszło jej w kategorii wiedzy. Psycholog, która wykonała test, stwierdziła, że dziewczynka jest hiperlektyczna, co oznacza, że nadzwyczajnie wcześniej wykształciła się u niej umiejętność czytania.

Najmłodszy członek Mensy

Jason i Amanda McNabb wysłali wynik testu do Mensy, organizacji zrzeszającej ludzi o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Nie podano, jaki dokładnie wynik uzyskała Isla, ale wiadomo, że rezultat sytuował ją w 99. centylu w swojej kategorii wiekowej. To wystarczyło, by dziewczynka została przyjęta do stowarzyszenia.

Tym samym Isla McNabb stała się najmłodszym członkiem w historii organizacji. Co prawda w przeszłości zdarzało się już, że do Mensy wstępowały dwuletnie dzieci, ale w momencie przyjęcia nikt nie był młodszy niż Isla. Potwierdził to w dyrektor marketingu i komunikacji organizacji.

Rodzice dziewczynki przekazali USA Today, że w najbliższych latach nie mają zamiaru informować Isli o jej niezwykłej inteligencji i przynależności do Mensy. „Nie chcemy, żeby popadła w kompleksy albo czuła presję” – wyjaśniła Amanda McNabb.

Źródło: USA Today

Dodaj komentarz