fbpx

„Druha we mnie masz” – wspaniała inicjatywa społeczna młodej rzeszowianki

Maria Trybus, 19-letnia absolwentka II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie zainicjowała wspaniały projekt pod nazwą „Druha we mnie masz”. To nie tylko projekt technologiczny, ale przede wszystkim inicjatywa społeczna mająca na celu zaktywizować polskich uczniów i studentów w integracji z ich ukraińskimi kolegami w Polsce.

Jak możemy przeczytać na profilu Marii w serwisie LinkedIn , ta młoda kobieta interesuje się urbanistyką, ekonomią oraz działalnością non-profit.  Jej pasją są nowe technologie i w swoim projekcie pokazała ich wspaniałe możliwości.

Projekt „Druha we mnie masz” wspiera bardzo wielu młodych licealistów i studentów pomagając równocześnie  Ukrainie. Głównym celem platformy jest cyfrowa pomoc dla ponad 100.000 młodych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną w swoim kraju i rozpoczęli  naukę w polskich szkołach.

Na stronie głównej DRUHA WE MNIE MASZ możemy przeczytać takie wyjaśnienie dotyczące działania platformy:

Poszukaj z nami przyjaciela…
Druha we mnie masz to program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Nasze działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).

Pod inicjatywą Marii podpisały się najlepsze ośrodki naukowe świata, a wsparcie zaoferowały też  24 towarzystwa na Uniwersytecie Oxford, Cambridge i Yale!

Na czym to polega? 

Platforma ma ułatwić kontakt dwóch osób, które oferują wsparcie i poszukują wsparcia. Np. jedna osoba z Polski pełni rolę przyjaciela – mentora, a druga osoba z Ukrainy, która szuka przyjaciela i potrzebuje pomocy, szybko może go znaleźć. By dołączyć do projektu, wystarczy uzupełnić krótki formularz (w wersji elektronicznej lub papierowej) – wykwalifikowane osoby na jego podstawie będą dobierać najbardziej kompatybilnych przyjaciół. W odpowiednim dopasowaniu pomoże analiza wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań, czy języków, którymi dana osoba włada.

 

inicjatywa

 

Ta wspaniała inicjatywa powinna trafić do jak największej liczy młodych osób zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.

Pomóżmy Marii  w dystrybucji efektu jej pracy, bo na pewno warto!

 

Źródło: dr Maciej Kawecki, osoba publiczna (profil FB), LinkedIn

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “„Druha we mnie masz” – wspaniała inicjatywa społeczna młodej rzeszowianki

Dodaj komentarz