fbpx

Prawda czy „fake news”? Oto skuteczne narzędzia weryfikacji

W kontekście dynamicznych zmian zachodzących na świecie, w tym również działań zbrojnych w bliskim sąsiedztwie Polski, wiedza o tym, jak weryfikować fakty może być na wagę złota. Oto krótka ściąga z dostępnych narzędzi, które pozwolą samodzielnie oddzielać fake news (nieprawdziwych informacji) od faktów.

Prawda czy fikcja?

Czy wiesz, że w sieci dostępnych jest co najmniej kilka łatwych w obsłudze narzędzi, które umożliwiają weryfikowanie opublikowanych treści? Pierwszym i podstawowym, który zdaje się być nieocenioną pomocą w kontakcie z sensacyjną informacją jest archiwum cyfrowe Wayback Machine. Jest to wielka baza danych, która udostępnia całą historię konkretnej strony internetowej. Wystarczy wpisać wybrany adres URL, aby poznać datę pierwszej publikacji oraz sposób i daty modyfikacji tychże informacji.

YouTube DataViewer służy z kolei do weryfikowania prawdziwości filmów w serwisach informacyjnych. Za jego pomocą możliwe jest ustalenie dokładnej daty przesłania nagrania do serwisu – jeśli okaże się, że wideo jest starsze niż treść, bardzo możliwe, że mamy do czynienia z  fake newsem. YouTube DataViever dostępny jest dla wszystkich osób na całym świecie i powstał z inicjatywy Citizen Evidence Lab – organizacji, która wspiera prawa człowieka, do właściwego wykorzystania cyfrowych strumieni danych. Zdaniem organizacji dostęp do narzędzi takich jak YouTube DataViewer ma kluczowe znaczenie dla współczesnego procesu ustalania faktów.

Tutaj sprawdzisz, jak wymawiać fake news.

Łatwo dostępne narzędzia do weryfikacji

Google Fact Chęci Explorer, to przeglądarka faktów stworzona przez programistów z Doliny Krzemowej.  Google Fact Check Explorer pomaga zweryfikować informacje na dany temat po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych. Lista pasujących twierdzeń będzie solidną bazą wiedzy na temat ważnych informacji ze świata.

Anilyzer to kolejne narzędzie pomocne do zweryfikowania prawdziwości wideo. Anilyzer pozwala ustalić, czy jakaś część filmu była poddana edycji.

Ostatnie z narzędzi – InVID to rozszerzenie dostępne dla przeglądarki Google Chrome. Pozwala na kontekstową weryfikację zdjęć oraz plików wideo – tym samym pomaga sprawdzić, czy film został opublikowany w oderwaniu od pierwotnego kontekstu zamieszczonej informacji. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o polskiej stronie o nazwie demagog.pl. Portal weryfikuje napływające fakty ze świata. Celem twórców jest odsiewanie pogłosek od faktów – zarówno w kontekście sytuacji na Ukrainie jak i udostępniania rzetelnych informacji na temat zbiórek pomocowych i pieniężnych.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: demagog.org.pl oraz  F5

Dodaj komentarz