Oto najszczęśliwszy człowiek na świecie – Matthieu Ricard, tybetański mnich i genetyk

Matthieu Ricard podczas badania, fot. AFP

Tybetański mnich i genetyk molekularny Matthieu Ricard został uznany za najszczęśliwszego człowieka na świecie. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin, fale gamma w jego mózgu zestroiły się na idealną częstotliwość związaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością.

Genetyk molekularny i powiernik Dalajlamy, który porzucił wszystko, aby stać się buddyjskim mnichem twierdzi, że każdy może być szczęśliwy, jeśli tylko będzie trenować swój mózg.

– To wspaniały obszar badań, ponieważ pokazuje, że medytacja jest nie tylko siedzeniem pod drzewem, ale potrafi całkowicie zmienić mózg, a tym samym to, kim jesteś – powiedział Francuz w wywiadzie dla AFP.

Za eksperyment odpowiedzialny jest neurobiolog Richard Davidson z Uniwersytetu Wisconsin, który przebadał umysły ponad kilkuset osób praktykujących zaawansowaną medytację. Badania trwały ponad 12 lat. Szukano związku krótko- i długoterminowego szkolenia umysłu poprzez medytację z emocjonalną równowagą.

Skany mózgu przeprowadzone z użyciem 256 umieszczonych na głowie sensorów wykazały u mnicha niespotykaną wcześniej ilość fal gamma, które zestroiły się na idealną częstotliwość wiązaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością. Wykazały również nadmierną aktywność w lewej korze przedczołowej odpowiedzialnej za pozytywne uczucia, a zmniejszoną aktywnością prawej – odpowiedzialnej za negatywne. Nigdy wcześniej nie odnotowano takiego przypadku w historii neurologii.

Pozytywny wpływ medytacji dało się dostrzec zarówno u ludzi takich jak Ricard – który jest jednym z najważniejszych, zachodnich nauczycieli buddyzmu – jak i u ludzi, którzy na medytację poświęcają po ok. 20 minut dziennie, 3 razy w tygodniu.

Powiernik Dalajlamy nie zawsze jednak podążał drogą oświecenia. Dorastał wśród elity intelektualnej Paryża jako syn francuskiego filozofa Jean-Francois Revela i malarki Yahne Le Toumelin. W 1972 roku zrobił doktorat z genetyki w Instytucie Pasteura w Paryżu. Rozczarowany zachodnim stylem życia zaczął podróżować do Indiach, dokąd się przeprowadził.

Kilka lat temu, wraz ze swoim ojcem napisał książkę “Mnich i filozof”, która w krótkim czasie stała się bestsellerem. Ricard przekazuje wszystkie swoje dochody na projekty humanitarne. Został odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi za promowanie kultury Himalajów.

 

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/religia/oto-najszczesliwszy-czlowiek-na-swiecie/xtl1t


Dodaj komentarz