Oto najszczęśliwszy człowiek na świecie – Matthieu Ricard, tybetański mnich i genetyk
Matthieu Ricard, tybetański mnich i genetyk molekularny został uznany za najszczęśliwszego człowieka na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin, zbadali fale gamma w jego mózgu – zestroiły się one na idealną częstotliwość związaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością.
Genetyk molekularny i powiernik Dalajlamy, porzucił wszystko, aby stać się buddyjskim mnichem. Teraz twierdzi, że każdy może być szczęśliwy, jeśli tylko będzie trenować swój mózg.
– To wspaniały obszar badań, ponieważ pokazuje, że medytacja jest nie tylko siedzeniem pod drzewem, ale potrafi całkowicie zmienić mózg, a tym samym to, kim jesteś – powiedział Francuz w wywiadzie dla AFP.
Eksperyment przeprowadził neurobiolog Richard Davidson z Uniwersytetu Wisconsin, który przebadał umysły ponad kilkuset osób praktykujących zaawansowaną medytację. Badania trwały ponad 12 lat. Szukano związku krótko- i długoterminowego szkolenia umysłu poprzez medytację z emocjonalną równowagą.
Skany mózgu przeprowadzone z użyciem 256 umieszczonych na głowie sensorów wykazały u mnicha niespotykaną wcześniej ilość fal gamma, które zestroiły się na idealną częstotliwość wiązaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością. Wykazały również nadmierną aktywność w lewej korze przedczołowej odpowiedzialnej za pozytywne uczucia, a zmniejszoną aktywnością prawej – odpowiedzialnej za negatywne. Nigdy wcześniej nie odnotowano takiego przypadku w historii neurologii.
Pozytywny wpływ medytacji dało się dostrzec zarówno u ludzi takich jak Ricard – który jest jednym z najważniejszych, zachodnich nauczycieli buddyzmu – jak i u ludzi, którzy na medytację poświęcają po ok. 20 minut dziennie, 3 razy w tygodniu.
Powiernik Dalajlamy nie zawsze jednak podążał drogą oświecenia. Dorastał wśród elity intelektualnej Paryża jako syn francuskiego filozofa Jean-Francois Revela i malarki Yahne Le Toumelin. W 1972 roku zrobił doktorat z genetyki w Instytucie Pasteura w Paryżu. Rozczarowany zachodnim stylem życia zaczął podróżować do Indiach, dokąd się przeprowadził.
Kilka lat temu, wraz ze swoim ojcem napisał książkę “Mnich i filozof”, która w krótkim czasie stała się bestsellerem. Ricard przekazuje wszystkie swoje dochody na projekty humanitarne. Został odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi za promowanie kultury Himalajów.
Źródło: wiadomosci.onet.pl