fbpx

Neurobiolodzy twierdzą, że znaleźli całkowicie nową formę komunikacji neuronalnej w mózgu

Naukowcy uważają, że zidentyfikowali nieznaną wcześniej formę komunikacji neuronalnej, która rozprzestrzenia się w tkance mózgowej i może przeskakiwać bezprzewodowo z neuronów z jednej części tkanki mózgowej na drugą – nawet jeśli zostały chirurgicznie odcięte.

Odkrycie oferuje nowe i radykalne spostrzeżenia na temat sposobu, w jaki neurony mogą rozmawiać ze sobą, poprzez tajemniczy proces niezwiązany z konwencjonalnie rozumianymi mechanizmami, takimi jak transmisja synaptyczna, transport aksonalny czy połączenia jonowo-metaboliczne. „Nie zrozumieliśmy jeszcze w pełni naszego odkrycia”, mówi inżynier neuronalny i biomedyczny Dominique Durand z Case Western Reserve University. „Wiemy jednak, że wygląda to na zupełnie nową formę komunikacji w mózgu, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani”.

Już wcześniej naukowcy wiedzieli, że komunikacja neuronowa jest czymś więcej niż tylko wspomnianymi wcześniej połączeniami tj. transmisja synaptyczna. Przykładem jest fakt, że naukowcy już od dziesięcioleci zdają sobie sprawę, że mózg wykazuje powolne fale oscylacji neuronowych, których celu nie rozumiemy, ale które pojawiają się w korze mózgowej i hipokampie, kiedy śpimy, i jak twierdzą liczne hipotezy odgrywają one swoją rolę w konsolidacji pamięci. Funkcjonalne znaczenie tego procesu pozostawało jednak tajemnicą. „Prawdopodobnie zostanie to rozwiązane przez wyjaśnienie zarówno mechanizmów komórkowych, jak i międzykomórkowych, które jako pierwsze dały temu początek” wyjaśnia neurolog Clayton Dickinson z University of Alberta, który nie był zaangażowany w nowe badania, ale omówił je w artykule perspektywicznym.

 

W tym celu Durand i jego zespół badali powolną aktywność okresową in vitro, badając fale mózgowe w skrawkach hipokampa wyekstrahowanych z pozbawionych głowy myszy. Badacze odkryli, że powolna aktywność okresowa może generować pola elektryczne, które z kolei aktywują sąsiednie komórki, stanowiąc formę komunikacji neuronowej bez chemicznej transmisji synaptycznej lub połączeń jonowo-metabolicznych. „Wiemy o tych falach od dawna, ale nikt nie zna ich dokładnej funkcji i nikt nie wierzył, że mogą się spontanicznie rozprzestrzeniać” – mówi Durand.

 

Źródło: scienceinsanity.com

Tłumaczenie: Joanna MM

 

Dodaj komentarz