fbpx

Wybudził się ze śpiączki i rozmawiał w obcym języku

Pewien 16-latek z Atlanty po przebudzeniu ze śpiączki zaczął płynnie mówić po hiszpańsku, mimo iż wcześniej nie znał tego języka. Rueben Nsemoh od urodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jego ojczystym językiem jest angielski. Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie w jaki sposób jest to w ogóle możliwe. Lekarze również nie potrafią na to odpowiedzieć.

Mimo iż historia brzmi nieprawdopodobnie, jest autentyczna. Chłopak zaczął płynnie rozmawiać w języku hiszpańskim i miał ogromne problemy, żeby komunikować się w swoim ojczystym języku. Początkowo nie rozumiał co mówią do niego lekarze i rodzina.

“To zaczęło ze mnie wypływać. Czułem, jakbym to był drugi ja. Nie mówiłem poprawnie po angielsku, a za każdym razem, gdy próbowałem to robić, kręciło mi się w głowie. To było bardzo dziwne. W ogóle mnie to jednak nie przerażało. W końcu zaczęło mi się to podobać, ponieważ nigdy wcześniej nie czułem niczego podobnego” – powiedział Nsemoh.

Kilka tygodni po wybudzeniu ze śpiączki, Nsemoh powoli odzyskiwał zdolność mówienia w języku angielskim i tracił umiejętność porozumiewania się po hiszpańsku.

Żeby było jeszcze ciekawiej nie jest to jedyny przypadek na świecie.

Nauka zna podobne przypadki – pewien Anglik po udarze mózgu zaczął mówić płynnie po walijsku, choć nigdy nie uczył się tego języka. Podobnie chorwacka nastolatka, która po wybudzeniu ze śpiączki zyskała zdolność płynnej mowy po niemiecku, mimo iż przed wypadkiem dopiero zaczęła się uczyć tego języka.

Naukowcy nie są do końca pewni, ale twierdzą, że może być to rzadkie schorzenie nazywane zespołem obcego akcentu.

Źródło: o2.pl

Dodaj komentarz