fbpx

NASA szuka ochotniczek do leżenia w łóżku przez dwa miesiące, za 16,5 tys. euro

NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poszukują ochotniczek do nietypowego eksperymentu, który ma polegać na leżeniu w łóżku przez 60 dni. Kandydatki mają mieć od 24 do 55 lat, mierzyć od 153 do 190 centymetrów, mieć BMI w granicach 19-30 i nie palić papierosów. Wbrew pozorom, praca nie polega jednak na błogim lenistwie.

Wybrane osoby spędzą bowiem 2 miesiące, leżąc w warunkach podobnych do tych, które panują w kosmosie. Głowa ma być niżej niż nogi, a jedno z ramion musi dotykać materaca, by zmniejszyć przepływ krwi do kończyn. Każde zajęcie,będzie musiało być wykonywane właśnie w tej pozycji. W trakcie samego badania uczestnicy będą mogli nadrobić nieobejrzane seriale lub skorzystać z internetowych kursów doszkalających. Za podjęty wysiłek na ochotniczki czeka wynagrodzenie w wysokości 16,5 tys. euro.

 

W ciągu dwóch miesięcy, naukowcy badać będą wpływ sztucznej grawitacji na zwalczanie skutków nieważkości. Obserwowane będą także zmiany w ciele związane ze stopniowym zanikiem mięśni, a także wpływ diety i ćwiczeń na ich redukcję.

Badanie pozwoli nam zająć się problemem zaniku mięśni spowodowanego nieważkością, ale także innymi czynnikami, takimi jak promieniowanie kosmiczne, izolacja i ograniczenia przestrzenne – mówi Jennifer Ngo-Anh z ESA.

Leżenie w łóżku przez 60 dni nie będzie jednak jedynym obowiązkiem kobiet, biorących udział w eksperymencie. Ochotniczki spędzą dodatkowy miesiąc na aklimatyzacji i powrocie do zdrowia, a dodatkowo będą zobowiązane czterokrotnie pojawić się na wizytach kontrolnych – po 14 dniach, trzech miesiącach, roku i dwóch latach od zakończenia eksperymentu.

Badanie rozpocznie się na początku września, a odbywać się będzie w Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii, gdzie w ostatnią niedzielę rozpoczęła się właśnie pierwsza odsłona podobnych testów, w której biorą udział 4 kobiety i 8 mężczyzn.

Zapisy do badania są prowadzone na oficjalnej stronie DLR.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz