fbpx

Inteligentna odzież przekaże informacje głuchoniewidomym

„Ktoś teraz na ciebie patrzy”, „upuszczony przedmiot znajduje się po twojej lewej stronie” – takie informacje przekaże osobom głuchoniewidomym odzież projektowana przez zespół europejskich naukowców. Polacy są odpowiedzialni za upowszechnianie wyników prac nad odzieżą.

Nad odzieżą uszytą z inteligentnych tkanin, która może pełnić rolę interfejsu komunikacyjnego dla osób głuchoniewidomych będzie pracował zespół europejskich naukowców i przedsiębiorców z siedmiu krajów. Jednym z członków konsorcjum projektu SUITCEYES, na którego czele stoi szwedzki Uniwersytet w Borås, jest firma Harpo z Poznania – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Naukowcy opracują prototyp odzieży oparty na inteligentnych tkaninach. Zapewni on osobom głuchoniewidomym nowe możliwości komunikacyjne. Interaktywny, dotykowy interfejs pozwoli na zwiększenie zdolności poznawczych i poszerzenie sfery zmysłów.

Odzież zostanie wyposażona w czujniki i technologie, które umożliwią pozyskanie informacji o tym, co dzieje się w otoczeniu. „Pozwoli to na komunikację językową, usprawni proces uczenia się, a także zapewni danej osobie dostęp do rozrywki” – mówi prezes spółki Harpo Jarosław Urbański. “Wierzymy, że odzież będzie mogła być wykorzystywana również w innych dziedzinach, takich jak sport, np. przy monitorowaniu przez trenera ruchów sportowców, czy też przez nurków lub strażaków w sytuacjach ograniczonej widoczności i konieczności posiadania wolnych rąk” – dodaje.

Projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. W ciągu trzech lat powstanie działający prototyp, który będzie mógł być przekształcony w produkt komercyjny. Polacy będą koordynować działania związane z upowszechnianiem wyników projektu oraz ich wykorzystaniem, w tym biznesowym.

Partnerzy konsorcjum mają do wykonania w projekcie różne zadania. Uniwersytet w Borås za pośrednictwem Szwedzkiej Szkoły Bibliotekoznawstwa, Informatyki i Inteligentnych Tkanin, stworzy inteligentny interfejs dotykowy. Greckie Centrum Badań i Technologii (CERTH), jest odpowiedzialne za technologię rozpoznawania twarzy i obiektów, przechwytywanie danych, tłumaczenie i semantykę. Uniwersytet w Offenburg z Niemiec wykorzysta mechanikę znaną z gier fabularnych i komputerowych do modelowania zachowań ludzi. Uniwersytet w Leeds z Wielkiej Brytanii zbada przyszłe potrzeby użytkowników, a także technologie związane z nawigacją i postrzeganiem otoczenia. Wolny Uniwersytet Amsterdamski z Holandii, odpowiedzialny też za kwestię psychofizyki dotyku, przetestuje prototyp. Firma Les Doigts Qui Rêvent z Francji utworzy sieć kontaktów z użytkownikami końcowymi.

Projekt SUITCEYES rusza w styczniu i jest finansowany z programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji „Horyzont 2014-2020”.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz