fbpx

Oksytocyna lekiem na chore serce? Nowe badania zaskakują

W czasopiśmie „Frontiers in Cell and Developmental Biology” pojawił się artykuł na temat związku  oksytocyny, popularnie zwanej hormonem miłości, a regeneracją komórek macierzystych. Zdaniem badaczy, oksytocyna może stymulować komórki do naprawy uszkodzonego serca.

Komórki macierzyste a serce

„Tempo regeneracji zmienia się z wiekiem. Kiedy masz dwadzieścia pięć lat, ok. 1 proc. komórek w twoim sercu odnawia się co roku, ale z upływem lat wszystko zwalnia” – napisał dr William W. Li w książce „Jedz, by pokonać chorobę. 5 dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka”.

A co z osobami w podeszłym wieku, które są najbardziej narażone na choroby serca? Okazuje się, że po 75 r.ż. sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo co roku odnawianych jest już tylko 0,45 proc. komórek serca. W magazynie „Frontiers in Cell and Developmental Biology” pojawiła się jednak informacja, która nadzieje na pozytywną zmianę. Bardzo możliwe, że już wkrótce będzie można w zdrowy sposób manipulować procesem regeneracji – a wszystko za sprawą oksytocyny.

Eksperyment na danio pręgowanym

Badacze z Michigan State University wykazali, że oksytocyna ma zdolność stymulowania do migracji komórek macierzystych z zewnętrznej warstwy serca ku warstwie środkowej, a następnie transformowania je w kardiomiocyty. Kardiomiocyty zaś to komórki serca, które utrzymują serce w zdrowiu, lecz gdy dochodzi do zawału serca, komórki te nie są już w stanie regenerować organu. Szczęśliwie, najnowsze eksperymenty przeprowadzone na rybie – danio pręgowanym – wykazały, że komórkami serca można manipulować w zdrowy sposób – a wszystko za sprawą oksytocyny.

-Wykazaliśmy, że oksytocyna – neuropeptyd znany również jako hormon miłości – jest w stanie aktywować mechanizmy naprawy serca w kulturach komórkowych danio pręgowanego i ludzkich, otwierając drzwi do potencjalnych nowych terapii regeneracji – wyjasnił dr Aitor Aguirre z Michigan State University.

Jak udowodniły już wcześniejsze eksperymenty, pewne komórki w zewnętrznej warstwie serca mogą ulec przeprogramowaniu, aby stać się funkcjonalnymi komórkami macierzystymi. Te komórki nazwane przez badaczy EpiPC (Epicardium-derived Progenitor Cells) mogą utworzyć zarówno nowe kardiomiocyty, jak i inne komórki potrzebne sercu do sprawnego funkcjonowania – a tym samym są w stanie zregenerować serce po zawale – nawet do 25 proc. jego powierzchni.

Oksytocyna pobudza regenerację

Po urazie serca u ryb ekspresja mRNA dla hormonu oksytocyny w mózgu wzrastała nawet 20-krotnie. Następnie oksytocyna trafiała do zewnętrznej warstwy serca, wiązała się z odpowiednim receptorem i stymulowała komórki do tego, aby przekształcały się w regeneracyjne komórki macierzyste odbudowujące część serca. Zdaniem dr Aguirre wyniki pokazują, że stymulacja przez oksytocynę produkcji EpiPC jest wciąż ewolucyjnie zachowana także u ludzi – choć nie jest pewne w jakim stopniu.

-Oksytocyna jest szeroko stosowana w warunkach klinicznych, więc wykorzystanie jej u pacjentów kardiologicznych nie jest długą perspektywą czasu. Nawet jeśli regeneracja serca jest tylko częściowa, korzyści dla chorych mogą być ogromne – podsumował dr Aitor Aguirre z Michigan State University.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródła: Dr William W. Li: „Jedz, by pokonać chorobę. 5 dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka”, wyd. Andromeda, Kraków 2020, tłum. Aleksandra Żak,

“Hormon miłości” naprawi ci serce. Oksytocyna znowu zaskakuje (focus.pl)

 

 

Dodaj komentarz