Paliwo ze światła, wody i dwutlenku węgla, czyli SOLAR-JET
Europejczycy znaleźli sposób na robienie paliwa lotniczego ze słońca, wody i dwutlenku węgla. To niezłe osiągnięcie po tym, jak Amerykanie zrobili paliwo z wody morskiej.
Projekt SOLAR-JET, który jest finansowany przez Unię Europejską, poinformował dziś o zademonstrowaniu łańcucha produkcyjnego odnawialnej nafty przy użyciu skoncentrowanego światła jako źródła energii potrzebnej przy procesie.
Projekt nadal ma charakter eksperymentalny, a z wykorzystaniem symulowanego światła słonecznego wyprodukowano w warunkach laboratoryjnych szklankę paliwa. Jest to jednak nadzieja na produkowanie w przyszłości paliwa ze światła słonecznego, wody i CO2.
Rysunek powyżej wyjaśnia proces produkcji paliwa. Pierwszy etap polega na wykorzystaniu skoncentrowanego światła do przekształcenia dwutlenku węgla i wody w gaz syntezowy w wysokotemperaturowym reaktorze słonecznym, zawierającym materiały oparte na tlenku metalu, który został wynaleziony w ETH Zürich.
Gaz syntezowy (mieszanina wodoru i tlenku węgla) jest następnie przekształcany w naftę przy wykorzystaniu znanego procesu Fischera-Tropscha. O ile produkcja gazu syntezowego przy pomocy światła jest nadal na wczesnym etapie rozwoju, o tyle przekształcanie go w naftę jest już stosowane.
Połączenie dwóch wspomnianych metod może zapewnić dostawy paliwa lotniczego, oleju napędowego i benzyny, a nawet tworzyw sztucznych. Paliwa otrzymane w procesie Fischera-Tropscha są już certyfikowane i mogą być wykorzystywane przez istniejące pojazdy i statki powietrzne bez modyfikacji ich silników lub infrastruktury paliwowej.
Jak nie słońce, to woda morska
To ciekawe, że Unia Europejska chwali się tym osiągnięciem akurat teraz. Niedawno amerykańska US Navy ogłosiła, że znalazła sposób na produkowanie paliwa z wody morskiej. Metoda amerykańska również pozwala na stworzenie paliwa, które nie wymaga modyfikacji silników.
Warto też odnotować, że idea produkowania paliwa ze słońca i CO2 nie jest całkiem nowa, choć była realizowana na różne sposoby. W roku 2011 firma Joule Limited przedstawiła technologię, która miała pozwalać na produkcję paliwa dzięki organizmom wydzielającym paliwo identyczne z paliwem diesla lub etanolem i to w zadowalających ilościach. Był to pomysł na biopaliwo nie wymagające uprawiania, zbierania i przetwarzania roślin.
https://www.youtube.com/watch?v=eFDQ3JUtIT8&feature=youtu.be
Źródło: http://di.com.pl/news/49820,0,Paliwo_ze_swiatla_wody_i_dwutlenku_wegla_czyli_SOLAR-JET-Marcin_Maj.html
Zycze sobie i swiatu by wprowadzono takie paliwo, ktore nie truje srodowiska i jest tanie. Pytanie brzmi: czy logbysci pozwola na to?
Zachwycacie się tym co zagranica a nie wspomnicie słowem o technologii opracowanej przez prof. Nazimka. Nawet linię produkcyjną pawlak obiecał uruchomić, ale jak by to wyglądało, że Polska takie rzeczy robi i wyrasta na lidera technologii. Tak nie wolno…