fbpx

Dziś cały świat bawi się Kostką Rubika

 

Dziś cały świat znów bawi się Kostką Rubika. Jej wirtualna postać, dzięki doodle stworzonemu przez Google, dotarła prawie w każde miejsce globu. Ciekawe czy zabawka odniosłaby tak spektakularny sukces, gdyby nazwa wymyślona przez specjalistów od marketingu jednak została przyjęta.

Kostka Rubika to dzieło węgierskiego architekta – Ernö Rubika. Powstała po to, by studentom łatwiej było wyobrazić sobie czym jest przestrzeń.

Nikt z pewnością nie spodziewał się, że przez następne 40 lat Kostka Rubika znajdzie 250 milionów nabywców. Gigantyczny sukces zaczął się od przypadku. Przez pierwsze kilka lat wynalazkiem interesowali się jedynie entuzjaści. Nie bez powodów na Węgrzech zabawkę sprzedawano pod nazwą „Magiczna kostka”. Ludziom możliwość ułożenia wszystkich pojedynczych pól we właściwym miejscu wydawało się wyczynem niemożliwym do osiągnięcia.

Z czasem jednak Kostka Rubika stała się wyzwaniem, przed którym chciało stanąć coraz więcej osób. W końcu, w roku 1977, rozpoczęto fabryczną produkcję Kostki Rubika. Przez pierwsze dwa lata sprzedaży znalazła 300 tys. nabywców.

Nieco przez przypadek zabawka powędrowała dalej w Europę. I znów na każdym robiła gigantyczne wrażenie.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak w roku 1979, kiedy Kostka Rubika została zaprezentowana na targach producentów zabawek. Spodobała się i już po roku brytyjska telewizja śniadaniowa zaprezentowała materiał o nowej rozrywce hipnotyzującej młodych ludzi.

To rozpoczęło prawdziwy szał, który trwał do połowy lat osiemdziesiątych. Węgierska fabryka pracowała pełną parą, a i tak nie nadążała dostarczyć odpowiedniej ilości Kostki Rubika do sklepów.

Przez 40 lat oficjalna Kostka Rubika znalazła 250 milionów nabywców na całym świecie. Być może sukces nie byłby tak duży, gdyby zabawkę nazwano tak jak planowano: The Gordian Knot czyli „Węzeł Gordyjski”.

Z okazji czterdziestolecia stworzenia Kostki Rubika Ernö Rubik, jak podaje serwis euronews.com, przyznał:

Kostka towarzyszy mi na różne sposoby przez ponad połowę mojego życia. Mogę powiedzieć, że największą część mojego dorosłego życia spędziłem z tą kostką, bo miałem tylko 30 lat, kiedy ją stworzyłem. A dzisiaj, czterdzieści lat później, mogę powiedzieć, że znam dobrze tę kostkę i wiem wszystko, co się wokół niej zdarzyło.

Obecnie rekord szybkości układania Kostki Rubika należy do… robota. Dokonał tego w niewiele ponad 3 sekundy

Najszybszy człowiek ułożył Kostkę Rubika w 5,5 sekundy

Dziś Kostka Rubika w formie wirtualnej stała się kolejnym obecnym w niemal każdym kraju świata doodle. Kostkę można układać i obracać na ekranie za pomocą myszki. Wirtualna rozgrywka wydaje się jednak znacznie bardziej trudna niż rzeczywista.

 

Źródło: kostkarubika.net

Dodaj komentarz