fbpx

Największe sztuczne słońce świata pomoże w produkcji czystego paliwa

Niemieccy badacze nieustająco pracują nad nowymi źródłami energii, które w łatwy i przede wszystkim tani sposób, mogłyby zastąpić paliwa kopalne jak np. ropa naftowa. Tak powstał Synlight – urządzenie o potężnej mocy, którego zadaniem jest udawanie naszego słońca. To także największa tego typu maszyna na świecie. Kosztem 3,5 mln zbudowano instalację, która w ułamku sekundy jest w stanie rozgrzać niewielki obszar do temperatury nawet 3000 stopni Celsjusza.

Do czego jest wykorzystywana ta instalacja? Naukowcy chcą zbadać, jak za pomocą promieni słonecznych uzyskać wodór, który może napędzać nasze samochody, czy też zastąpić węgiel w elektrowniach. W tym celu zbudowano konstrukcję składają się ze 149 bardzo mocnych, punktowych lamp ksenonowych. Można je nieco przyrównać do tych, które montowane są w kinowych projektorach, tylko o znacznie wyższej mocy. Wszystkie ustawione są w taki sposób, aby ogniskować swoją moc w jednym miejscu, a dokładnie na powierzchni o wymiarach 20 x 20 centymetrów. Energia, jaka zostaje skupiona w tym miejscu, ma moc 350 kW i jest nawet 10000 jaśniejsza, od naturalnego światła słonecznego z jakim spotykamy się na co dzień. Tak silny strumień światła bez problemu zabiłby człowieka w zaledwie chwilę. Niestety, aby wyprodukować wodór niezbędne są tak ekstremalne temperatury i energia.

W bardzo dużym uproszczeniu cały eksperyment polega na tym, aby podgrzać sztucznym słońcem wodę i uzyskać w ten sposób czysty wodór. Oczywiście, ten sam efekt można by uzyskać stosując odpowiednie systemy luster, soczewek i światło słoneczne, jednak naukowcy chcą się uniezależnić w pewien sposób od naszej gwiazdy. Jak sami podkreślają, Słońce to bardzo kapryśny współpracownik – nie zamierza pracować w nocy ani zasłonięte chmurami, a dodatkowo, w niektórych szerokościach geograficznych, jest całkowicie niedostępne przez długie miesiące. Właśnie dlatego poszukiwane są metody, które pozwolą udawać naszą gwiazdę i w ten sposób prowadzić badania praktycznie bez przerwy. Niezmiernie ważne dla powodzenia badań jest także zachowanie powtarzalnych warunków – tylko sztuczna instalacja może zapewnić pełną kontrolę nad niemal każdym parametrem.

Choć przemysł świetnie radzi sobie z produkcją wodoru, to wciąż jest ona bardzo kosztowna. Dlatego właśnie naukowcy próbują zaprząc do tego darmową energię słoneczną i w ten sposób diametralnie obniżyć koszty pozyskania tego cennego dla nas paliwa. Synlight jest narzędziem, które ma pozwolić znaleźć rozwiązanie wysokich nakładów energetycznych, koniecznych dziś do pozyskania wodoru. Warto dodać, że często ta niezbędna energia pochodzi z paliw kopalnych, stąd mimo że wodór sam w sobie jest bardzo ekologicznym paliwem, tak proces jego pozyskania degraduje często środowisko naturalne.

 

Czytaj więcej na: tech.wp.pl

One thought on “Największe sztuczne słońce świata pomoże w produkcji czystego paliwa

  • 25 maja 2021 at 09:53
    Permalink

    Trzeba być kretynem , żeby za pomocą lamp elektrycznych zasilanych pewnie z elektrowni węglowej , produkować wodór do samochodów – to potrafią tylko niemcy ..

    Reply

Dodaj komentarz