fbpx

Polscy naukowcy stworzyli na bazie konopi lek dla chorych na raka

Poznańscy naukowcy pracowali nad lekiem przeciwbólowym dla osób z chorobą nowotworową. Okazało się, że stworzony przez nich lek może również hamować rozwój nowotworów. Wszystkie badania przeprowadzane były przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

Projekt rozpoczęto 4 lata temu na Uniwersytecie Przyrodniczym przy ścisłej współpracy z szeregiem partnerów. Badaczom udało się opracować technologię pozyskiwania konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych, w środkach wspomagających leczenie osób chorych na raka.

Podczas badań okazało się, że nowa substancja poza działaniem przeciwbólowym, dzięki zawartych w konopiach naturalnych kannabinoidów,  może hamować rozwój, a nawet zabijać komórki rakowe. Udało się pozyskać ekstrakty i opracować technologie formowania preparatu leczniczego, który może być docelowo podawany pacjentom.

 W naszym preparacie nie znajduje się samo, czyste, syntetyczne CBD ale też szereg innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, których współdziałanie może nieść dla pacjentów dodatkowe korzyści – mówi dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Zespół stara się pozyskać środki na kontynuację projektu. Naukowcy rozmawiają też z firmami farmaceutycznymi, na temat ewentualnej produkcji. W celu potwierdzenia działania nowego leku, wymagany jest szereg lat badań, meta-analiz, randomizowanych badań klinicznych oraz obserwacyjnych

Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną – dodaje prof. Słomski.

Dalsze badania mają się skupić na przeciwnowotworowym potencjale konopi.

Źródło: epoznan.pl

 

Dodaj komentarz