fbpx

Heparyna – popularny lek przeciwzakrzepowy. Kolejny skuteczny środek wspomagający na COVID-19

Okazuje się, że heparyna – znany i popularny lek przeciwzakrzepowy – blokuje białko spike, które pozwala SARS-CoV-2 zakażać komórki. Na wirusa działają dawki podobne do tych stosowanych w obecnych terapiach z użyciem tego leku.

Swoje  wartościowe odkrycie grupa badaczy zaprezentowała na łamach pism “British Journal of Pharmacology” oraz “Thrombosis and Haemostasis”.  Z publikacji wynika, że heparyna, czyli lek stosowany często przeciwko zakrzepom, destabilizuje białko spike koronawirusa.

Żeby wirus mógł zainfekować komórkę, białko to musi połączyć się z obecnym na jej powierzchni odpowiednim receptorem. Komputerowe modele pokazały, że heparyna przyłącza się do powierzchni białka spike, co blokuje jego aktywność.

Badania czynnych infekcji potwierdziły te wyniki i pokazały działanie heparyny już przy stężeniach stosowanych zwykle w terapiach w innych chorobach. Co ciekawe, naukowcy twierdzą dodatkowo, że przy COVID-19 heparynę  można podawać wziewnie, po czym powinna skutecznie oddziaływać na infekcję w płucach.

To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny, tak aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego. Wyniki te skłoniły nas zbadania także innych substancji podobnych do heparyny, które potencjalnie mogłyby zwalczać SARS-Cov2

– powiedział prof. Jeremy Turnbull z University of Liverpool.

Wiemy również, że heparyna hamuje cały szereg innych wirusów, zatem jej badanie powinno zapewnić nowe strategie terapeutyczne i prawdopodobnie pierwszą linią obrony przeciwko wirusowym infekcjom pojawiającym się w przyszłości, na przykład w czasie prac nad szczepionkami – dodaje dr Mark Skidmore z Keele University.

Naukowcy podkreślają, że heparyna jest dobrze poznana, co znacząco ułatwi jej potencjalne użycie w przypadku zakażenia SARS-CoV-2.

 

Źródło: politykapolska.eu

Dodaj komentarz