fbpx

Naukowiec UCLA otrzymuje dotację równą 3,5 mln dolarów na badanie przeciwbólowych właściwości marihuany

Dr Ziva Cooper, dyrektor ds. badań nad marihuaną na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), otrzymała dotację równą 3,5 mln dolarów od Narodowego Instytutu Zdrowia, co umożliwi jej przeprowadzenie 5-letniego badania oceniającego przeciwbólowe właściwości marihuany i kannabinoidów, organicznych związków chemicznych tej rośliny.

To stypendium pokryje koszta pierwszego badania klinicznego Inicjatywy Badań nad Marihuaną, założonej w 2017 jako część Instytutu Neuronauki i Zachowań Ludzkich Jane i Terry’ego Semel. Cooper dołączyła do inicjatywy w styczniu jako pierwszy dyrektor ds. badań.

“To idealny pierwszy projekt, ponieważ stara się on znaleźć odpowiedzi na ważne pytania dotyczące zdrowia publicznego, powiązane z potencjalnymi leczniczymi lub szkodliwymi właściwościami marihuany i kannabinoidów, co jest podstawą misji Inicjatywy”

Ten projekt zbada także uzależniające właściwości marihuany i oceni, czy mężczyźni i kobiety inaczej reagują na tę substancję.

“Dowody z badań na zwierzętach pokazują, że samice są bardziej podatne na przeciwbólowe właściwości THC, głównego składnika marihuany. Jednak jednocześnie są też bardziej podatne na jego negatywne skutki” – mówi Cooper.

W czasach, kiedy to wskaźnik stosowania marihuany medycznej przez kobiety gwałtownie rośnie, wyniki tego badania pomogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób kobiety i mężczyźni reagują inaczej zarówno na potencjalnie lecznicze oraz na negatywne właściwości marihuany, mówi Cooper. Badanie to będzie także analizować to, czy hormony i układ endokannabinoidowy odgrywają rolę w występowaniu tych różnic.

 

 

Źródło:   news-medical.net

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

 

 

 

Dodaj komentarz