fbpx

Wynaleziono kapsułkę, która zastąpi zastrzyki z insuliną

Pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą zastąpić codzienne zastrzyki doustną pigułką insulinową, która dostarczy lek bezpośrednio do jelita. Obecnie pacjenci z cukrzycą otrzymują insulinę tylko za sprawą zastrzyku lub wlewu. Nowa technologia pozwoli na uniknięcie bolesnych infekcji.

Zespół naukowców z MIT opracował kapsułkę o wielkości borówki, która zawiera małą igłę wykonaną ze skompresowanej insuliny. Wyniki testów na zwierzętach wykazały, że kapsułka dostarcza podobną ilość insuliny co tradycyjne zastrzyki.

Robert Langer, autor badania i profesor Koch Institute For Integrative Cancer Research w MIT, opracował pigułkę z niewielkimi igłami, która wstrzykiwała lek prosto do żołądka. Innowacyjna metoda miała zapobiegać przedostawaniu się leku do jelita, co mogłoby wpłynąć na jego skuteczność.

W nowym projekcie, kapsułka posiada małą sprężynę, przymocowaną do igły. Tabletka ostatecznie rozpuszcza się po dotarciu do kwasu żołądkowego, po czym uwalnia sprężynę z igłą, która wstrzykuje lek do ściany żołądka. Naukowcy dodają, że pacjent nie poczuje zastrzyku, ponieważ podszewka żołądka nie ma receptorów bólowych. Badanie zostało opublikowane 7 lutego w czasopiśmie Science.

 

Źródło: tylkomedycyna.pl

Dodaj komentarz