fbpx

Obniża cholesterol i chroni serce. Znajdziesz w każdym eko-sklepie

Spirulina, chlorella i algi od kilku lat podbijają rynek suplementów diety i coraz częściej pojawiają się na półkach ze zdrową żywnością jako tzw. superfood. Czy mamy jednak miarodajne dowody na to, że faktycznie działają?

Chlorella a wyniki badań

Stosowanie superfoods, czyli mocno skoncentrowanych pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej ma swoje plusy. Przy niewielkiej ilości kalorii dostarczają sporej ilości mikroelementów i łatwo rozpuszczalnego błonnika – uzupełniają niedobory w diecie, poprawiają metabolizm, redukują stres oksydacyjny w organizmie i pomagają usunąć toksyny. Większość badaczy wciąż jednak zalicza je do tzw. szarej strefy – ich zdaniem mogą pomagać, ale nie muszą. Miarodajnych, randomizowanych badań z udziałem grup kontrolnych na temat wpływu chlorelli na zdrowie wciąż jest niewiele. Jakiś czas temu pojawiły się jednak wyniki badań, które każą przypuszczać, że chlorella włączona do codziennej diety chroni system sercowo-naczyniowy i obniża poziom cholesterolu we krwi.

Metaanaliza 19 badań

Amerykańscy badacze przeanalizowali 19 dostępnych badań i publikacji (włącznie do stycznia 2017 r.) na temat chlorelli, a wnioski z analiz opublikowali w czasopiśmie medycznym „Clinical Nutrition”. Badacze ujawnili, że suplementacja chlorelli pozytywnie wpłynęła na system sercowo-naczyniowy, oraz obniżyła poziom cholesterolu całkowitego u większości badanych. Metaanaliza objęła w sumie 797 osób z Japonii – gdzie większość uczestników pochodziła z Korei i Iranu. Badania obejmowały również grupy kontrolne – osoby z nadciśnieniem granicznym, prawidłowym poziomem ciśnienia, z hiperchorestelomią, palaczy i kobiety w ciąży.

Analizy wykazały, że spożycie chlorelli pozytywnie wpłynęło na poziom cukru we krwi i ciśnienie, a także obniżyło poziom cholesterolu całkowitego – najprawdopodobniej związki bioaktywne w jednokomórkowych mikroalgach pomagały zoptymalizować metabolizm lipidów.

Rozpuszczalne w wodzie włókna, które są bogate w chlorellę (13g / 100g), wiążą się z trawionym tłuszczem i zmniejszają wchłanianie steroli (takich jak cholesterol) z jelita; dlatego ilość steroli w kale rośnie – wyjaśnili badacze.

Potrzeba dalszych badań

Naukowcy wciąż pozostają sceptyczni. Ich zdaniem kolejne badania powinny wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogą zniekształcać wynik, m.in. stosowaną przez uczestników dietę, leki obniżające stężenie lipidów czy leki obniżające stężenie glukozy we krwi i raz jeszcze przeprowadzić analizy.

Na podobny temat pisaliśmy też TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Motywator Dietetyczny

One thought on “Obniża cholesterol i chroni serce. Znajdziesz w każdym eko-sklepie

Dodaj komentarz