fbpx

Masz obniżony nastrój? Sprawdź swój poziom serotoniny!

Serotonina, czyli inaczej „hormon szczęścia” to substancja, która pełni w mózgu rolę neuroprzekaźnika. Jej źródłem są płytki krwi i środkowy układ nerwowy, ale również błona śluzowa jelita. To, co jemy może zatem poprawić jak i osłabić poziom odczuwanego szczęścia.

Serotonina a nastrój

Właściwy poziom serotoniny odpowiada za dobry sen, apetyt, libido, właściwą przemianę materii i dobry nastrój. Kiedy produkcja serotoniny jest zaburzona mogą pojawić się wahania nastroju, bezsenność, brak apetytu, niepokój, zmęczenie, apatia, brak zainteresowania sferą erotyczną i ogólne rozdrażnienie. Zbyt niski poziom serotoniny jest również uważany za jedną z przyczyn depresji. Leczenie osób z depresją skupia się przede wszystkim na farmakologii, pomija się natomiast znaczenie zmiany stylu życia, w tym konieczności prowadzenia właściwej diety.

Nowoczesne leki z grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI blokują wychwyt zwrotny serotoniny; inne, mniej inwazyjne leki podnoszą poziom tryptofanu – związku z grupy aminokwasów białkowych – co wpływa na poziom serotoniny (serotonina powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu). Tymczasem aż 95 proc. serotoniny bierze się z mikroflory jelitowej. Jeśli zadbamy o właściwą dietę, a poziom serotoniny podniesie się automatycznie. Poniżej podpowiadamy, co jeść, aby cieszyć się zdrowiem i … dobrym humorem.

Kiszonki, sirtuiny i błonnik

Nowoczesna dietetyka zaleca, aby unikać pokarmów wysoko przetworzonych, tłuszczy trans, używek (w tym alkoholu, kawy i czarnej herbaty) i rafinowanego cukru; włączyć zaś pokarmy roślinne i nieprzetworzone, w tym węglowodany złożone. Nie bez znaczenia jest również spożywanie pokarmów fermentowanych – takich jak kiszonki, zakwasu z buraków, soku z kiszonej kapusty, kombuchy czy kimchi. Pokarmy kiszone włączane do diety stopniowo, ale konsekwentnie wpłyną na właściwy mikrobiom – poprawią metabolizm, ułatwią wypróżnianie się, zadbają o odporność organizmu i pomnożą dobre bakterie jelitowe. Pokarmy wysoko błonnikowe pomogą w usuwaniu z organizmu ubocznych produktów przemiany materii i przyśpieszą metabolizm.

Aby podnieść poziom serotoniny, zaleca się również spożywanie pokarmów bogatych w tryptofan sirtuiny. Do najlepszych źródeł tryptofanu zalicza się orzechy, zboża, ryby, soję, pestki dyni i zieleninę. Sirtuiny, czyli białka, aktywujące geny zdrowia i długowieczności pomagają zgubić zbędne kilogramy i załagodzić stany zapalne w organizmie. Do najlepszych źródeł sirtuin zalicza się kakao, gorzką czekoladę, winogrona, zieloną herbatę, kurkumę, szpinak, jarmuż i owoce.

TUTAJ przeczytasz inne artykuły dotyczące hormonów szczęścia.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

 

Dodaj komentarz