fbpx

Kansas, USA. Sfilmowano niezwykłe błyskawice, które do złudzenia przypominały drzewa

Udało się sfilmować niezwykłe błyskawice, które nie sięgają od chmur do ziemi, jak zwyczajne pioruny, lecz odwrotnie. Do złudzenia przypominają rozgałęzione drzewa. 

Zwykle pioruny mają swoje źródło w chmurach burzowych, a sięgają powierzchni ziemi lub rozprzestrzeniają się między chmurami. Jednak jak się okazuje istnieją też zupełnie inne błyskawice, które rodzą się na ziemi i sięgają chmur. Co ciekawe, stanowią zaledwie e 1 procent wszystkich piorunów.

Podczas jednej z niedawnych burz, która przetoczyła się nad amerykańskim stanem Kansas, udało się sfilmować ten fenomen. Źródłem błyskawic były wieżowce, a dokładniej znajdujące się na nich anteny i maszty telekomunikacyjne. Odwrócone błyskawice powstają zatem w wyniku działalności ludzkiej, czyli stawianych przez nas wysokich obiektów, w tym np. turbin wiatrowych.

Ostre, metalowe elementy ich konstrukcji, przeważnie piorunochrony, wyzwalają ładunki elektryczne, które niczym tańcząca kobra pną się ku górze. Przypominają wówczas rozgałęzione drzewa. Naturę tych wyjątkowych zjawisk chcą poznać badacze piorunów z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) w São Paulo, dlatego próbują je filmować za pomocą tzw. superszybkich kamer, które rejestrują tysiące klatek na sekundę.

Zobaczcie to unikalne zjawisko…

 

 

Źródło: twojapogoda.pl

One thought on “Kansas, USA. Sfilmowano niezwykłe błyskawice, które do złudzenia przypominały drzewa

Dodaj komentarz