fbpx

Czwarta Polka w historii weszła na K2

Magdalena Arcimowicz od najmłodszych lat oddawała się swojej pasji — wspinaczce górskiej. Początki swej przygody odnajdywała w malowniczych Tatrach oraz majestatycznych Karkonoszach. Jednakże obecnie, spośród wielu wierzchołków, jakie zdobyła, K2 może okazać się ostatnim punktem na jej wysokogórskiej mapie kariery.

K2, określana jako jedna z najniebezpieczniejszych gór świata, pozostaje wyzwaniem dla najbardziej doświadczonych himalaistów. Warto przypomnieć, że pierwsze zimowe zdobycie tego masywu odnotowano dopiero 16 stycznia 2021 roku. Co więcej, było to dokonane przez niezwykłych bohaterów — Nepalczycy, których dotychczasowa rola często pozostawała w cieniu w historii podboju Himalajów.

Zaledwie cztery Polki osiągnęły szczyt K2

Wysokość bariery, jaką stawia K2, jest dodatkowo podkreślona faktem, iż tylko cztery Polki pokonały tę wyjątkową górę. Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Polka, a także pierwsza kobieta, zdobyła K2 23 czerwca 1986 roku. Od tamtej pory upłynęło 37 lat, aż Magdalena Arcimowicz powtórzyła ten wyczyn.

Polka stanęła na drugim co do wysokości szczycie świata 27 lipca. Tego samego dnia na szczycie pojawiła się również Kristin Harili z Norwegii. Po powrocie do Polski, 7 sierpnia, Magdalena Arcimowicz podzieliła się swoimi wrażeniami. W rozmowie ze „Stołeczną” przyznała, że warunki były „bardzo złe”. Co więcej, nie wyklucza, że K2 stanowiło kulminacyjny punkt jej osiągnięć na ośmiotysięcznikach.

Pasja w cieniu codziennej pracy

Wspinaczka górska to nie tylko życiowa pasja, ale i działalność, którą Magdalena Arcimowicz realizuje na co dzień. Warszawianka, choć zdobyła takie majestatyczne szczyty, jak Kilimandżaro czy Elbrus, swoje dni spędza jako lekarka. Jest wyspecjalizowana w alergologii oraz otolaryngologii. Ponadto, pełni funkcję wykładowcy w Katedrze i Klinice Otolaryngologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Historia czterech polskich bohaterek na K2

Obecnie w historii polskiego himalaizmu tylko cztery kobiety zdobyły K2. Oprócz Wandy Rutkiewicz i Magdaleny Arcimowicz, szczyt ten pokonały Monika Witkowska oraz Dorota Rosińska-Samoćko w lipcu 2022 roku.

Wydaje się, że Magdalena Arcimowicz wpisała swój ślad na liście odważnych kobiet, które stawiły czoła mroźnym wiatrom i stromym ścianom K2. To dzięki takim pasjonatom, jak ona, góry stają się nie tylko miejscem ekstremalnych wyzwań, lecz także źródłem inspiracji i nauki o własnych możliwościach.

Dodaj komentarz