fbpx

Terapeutyczna rola spaceru po lesie – ten zmysł wpływa na poprawę samopoczucia najbardziej

Nauka potwierdziła już korzystny wpływ spokojnych spacerów wśród drzew na nasze zdrowie — zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednak który z naszych zmysłów ma największy wpływ na ten efekt? To pytanie zainteresowało międzynarodowy zespół badaczy, w którego badaniu wzięli udział również uczestnicy z Polski. Otrzymane wyniki były zaskakujące.

Według międzynarodowego studium, w którym wzięli udział również uczestnicy z Polski, to głównie dźwięki natury mają największy udział w pozytywnym samopoczuciu, które doświadczamy podczas spacerów w lesie. Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie “Forests”.

Autorzy pracy twierdzą, że to odkrycie stawia zmysł słuchu ponad wszystkimi innymi zmysłami, w tym wzrokiem, który dotychczas był uznawany za najważniejszy w kształtowaniu relacji między człowiekiem a naturą.

“Leśna kąpiel”

Pod kierownictwem dr psychologii Montse Subirany Malaret z Uniwersytetu Barcelońskiego, z udziałem naukowców z Portugalii, Wielkiej Brytanii, Meksyku oraz terapeutów z Forest Therapy Hub, zostało przeprowadzone badanie na grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski).

Wszyscy uczestnicy przeszli spokojny, uważny spacer w lesie (nazywany “kąpielą leśną”) pod opieką certyfikowanego terapeuty specjalizującego się w terapii przez kontakt z naturą. Następnie wszyscy wypełniali anonimowe ankiety przygotowane przez Forest Therapy Hub — grupę specjalistów z całego świata, którzy organizują sesje “kąpieli leśnych”.

Korzyści z takiego rodzaju terapii zostały udokumentowane we wcześniejszych badaniach, które pokazały, że powolne spacery w lesie, zaplanowane przez przewodnika, mogą poprawiać stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne. Badania nad tą metodą są nadal prowadzone. Wsparcie w terapiach

Ankiety wypełniane po “kąpieli leśnej” składały się z 29 pytań. Miały one pomóc ocenić, jakie emocje i uczucia towarzyszyły badanym osobom podczas sesji oraz jakie elementy natury w największym stopniu odpowiadają za pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie i dobrostan.

Okazało się, że dźwięki natury — takie jak śpiew ptaków, szum wiatru w gałęziach drzew czy szum rzek i strumieni — najbardziej przyczyniają się do dobrego samopoczucia, które ludzie doświadczają podczas terapeutycznych spacerów w lesie. Inne wymieniane elementy to krajobraz, kolory, zapachy kwiatów, roślin i ziemi oraz faktura naturalnych elementów.

—Aby dobrze się czuć, musimy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które najbardziej wpływają na nasze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nam w tym pomaga — komentuje Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub.

Według współautorki pracy Kirsten McEwan z Uniwersytetu w Derby, te wyniki mogą pomóc terapeutom specjalizującym się w terapii przez kontakt z naturą lepiej przygotować swoje sesje.

Badanie wykazało również, że kobiety (stanowiące prawie 78% badanej grupy) oceniały swoje relacje z naturą wyżej niż mężczyźni. Co do dominujących uczuć doświadczanych przez uczestników “kąpieli leśnych”, najważniejsze były szczęście, spokój, poczucie panowania nad sytuacją i uczucie bycia ważnym.

 

Dodaj komentarz