fbpx

Doktor Jacob Jolij przeprowadził badania, dzięki którym może powiedzieć, której piosenki posłuchać, kiedy jest nam smutno i źle

 

Jeśli macie zły humor, posłuchajcie piosenki ”Don’t stop me now” zespołu Queen. Właśnie ten utwór znajduje się w czołówce listy piosenek, które mają największe szansę was rozweselić. Do takiego wniosku doszedł po wnikliwych badaniach przeprowadzonych dla brytyjskiej marki elektrycznej Alba, doktor Jacob Jolij z Uniwersytetu Groningen w Holandii.

Naukowiec podkreśla, że zadanie stworzenia uniwersalnej listy piosenek poprawiających humor nie należało do łatwych. W grę wchodziły przecież różne czynniki. Przede wszystkim należało pamiętać, że gust muzyczny każdy człowiek ma inny, nie wspominając nawet o osobistych skojarzeniach z poszczególnymi piosenkami i emocjami, jakie budzą.

Mimo wszystko udało mu się ustalić, które czynniki są najistotniejsze przy wyborze piosenki najlepiej poprawiającej nastrój.

Najważniejsze są tutaj tempo piosenki oraz jej tonacja. Nieco mniej liczą się temat utworu, jego tekst, emocjonalność oraz to, ile zostało użytych akordów.

We wzorze doktora Jolija najważniejszy zatem jest wskaźnik BPM (beats per minute), określający właśnie tempo utworu (mierzone ilością uderzeń metronomu na minutę). Co ciekawe,o ile większość popowych piosenek ma tempo wynoszące 118 uderzeń na sekundę, to te utwory, które najskuteczniej poprawiają nastrój, mają ten wskaźnik dużo wyższy – od 140 do 150.

Oto zaproponowana lista

  1. Queen – Don’t Stop Me Now

  2. Abba – Dancing Queen

  3. The Beach Boys – Good Vibrations

  4. Billie Joel – Uptown Girl

  5. Survivor – Eye of the Tiger

  6. The Monkees – I’m A Believer

  7. Cyndi Lauper – Girls Just Wanna Have Fun

  8. Jon Bon Jovi – Living on a Prayer

  9. Gloria Gaynor – I Will Survive

  10. Katrina & The Waves – Walking on Sunshine

 

 

Czytaj więcej na deser.gazeta.pl

Dodaj komentarz