fbpx

Artysta z pomocą AI odświeżył zdjęcia z Powstania Warszawskiego

Jacek Jabłoński, twórca konta „Sztuczna Poland” na Instagramie, użył sztucznej inteligencji do nadania koloru historycznym zdjęciom z Powstania Warszawskiego. Efekt jest zdumiewająco realistyczny.

1 sierpnia przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rocznicę tę obchodzi się każdego roku w całym kraju różnymi wydarzeniami upamiętniającymi uczestników powstania, zarówno żyjących, jak i zmarłych, z kulminacją w Godzinie „W” o 17:00.

Fotografie z Powstania Warszawskiego odświeżone przez AI

Kultowe fotografie z Powstania Warszawskiego, znane z czarno-białych wydań, zostały odświeżone i pokolorowane dzięki sztucznej inteligencji przez Jacka Jabłońskiego na jego profilu „Sztuczna Poland”. Prezentowane online obrazy ukazują nie tylko mieszkańców Warszawy, ale również zniszczone miasto.

– Zastosowałem nowoczesne narzędzia AI, by nadać nowy wygląd znanych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Chciałem, aby te obrazy wyglądały jak współczesne zdjęcia zrobione smartfonem, pod względem formatu, koloru i głębi. Nie zależało mi na historycznej dokładności, a na przedstawieniu ich w sposób, który przywodzi na myśl inne miejsca na świecie, gdzie obecnie dzieją się podobne wydarzenia – wyjaśnia Jabłoński.

Na Instagramowym profilu „Sztuczna Poland” Jabłoński prezentuje wiele zdjęć związanych z polską historią i kulturą.

Dodaj komentarz