fbpx

Wewnątrz lodowca znaleziono idealnie zachowaną 1500-letnią strzałę

Zespół siedmiu osób z programu archeologii lodowcowej odkrył 17 sierpnia w górach Jotunheimen w Norwegii  strzałę, datowaną na okres między 300 a 600 rokiem naszej ery.

Strzała została znaleziona podczas badania miejsca polowania na renifery i była „naprawdę dobrze zachowana”, nawet w porównaniu z innymi podobnymi znaleziskami z lodu.

Strzały wyłaniające się z lodu są bardzo ważnym nowym materiałem źródłowym dla archeologii – powiedział Lars Pilø, który współkieruje programem archeologii lodowcowej w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego.

Dzięki ich zachowaniu możemy dowiedzieć się znacznie więcej o przeszłości, np. jak dalece była zaawansowana  technologia łuku i strzał w tamtym czasie. Wiek strzały można ocenić na podstawie kształtu grotu i trzonu strzały, które wskazują na AD 300-600.

Lodowce i inne wieloletnie pokrywy lodowe są „kopalniami złota” dla artefaktów, ponieważ obiekty są wówczas bardzo dobrze zachowane i często wyglądają jak wykonane niedawno.

Program Archeologii Lodowców w Departamencie działa w ramach Rady Hrabstwa Innlandet, która ustaliła już w 2006 roku, że rosnące temperatury prowadzą do zwiększonego topnienia górskiego lodu w Innlandet. Rok 2006 był rokiem pierwszego „wielkiego topnienia” z powodu wyjątkowo ciepłego lata w tym rejonie.

Stopień zachowania jest związany z czasem ekspozycji i mikro środowiskiem, w którym został znaleziony, a nacisk śniegu i lodu wpłynął na to, gdzie leżała strzała.

 

Polecamy także:

 

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “Wewnątrz lodowca znaleziono idealnie zachowaną 1500-letnią strzałę

  • 7 października 2022 at 15:41
    Permalink

    „Coś”, rozmrozi się „Coś” i będziemy biegać z miotaczami ognia po całym lodowcu.

    Reply

Dodaj komentarz