fbpx

Komórki mózgowe w okolicy serca? Naukowcy mówią: „Teraz mamy sto pytań”

W ludzkim sercu odkryto komórki mózgowe, a konkretnie zaobserwowano tam obecność komórek glejowych, które łudząco przypominają astrocyty w mózgu. Zdaniem badaczy odkrycie pozwoli stworzyć terapie leczące arytmię i wady serca.

Nowo odkryte komórki glejowe są zgrupowane w okolicy ujścia naczyń tętniczych – tętnic płucnych i aorty – i budową przypominają komórki, które znajdują się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Podczas gdy w mózgu ich zadaniem jest zaopatrywanie neuronów w tlen i energię, usuwanie nadmiaru neuroprzekaźników z synaps – tym samym pomaganie w myśleniu – badacze wciąż nie mają pewności, jaką rolę pełnią w okolicy serca.

Naukowcy z University of Notre Dame zaciekawieni tym odkryciem postanowili sprawdzić, co się stanie, kiedy komórki glejowe zostaną usunięte z serca. Swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie branżowym „PLOS Biology” dodając jednocześnie, że odkrycie zachęca do dalszych, pogłębionych badań.

-To odkrycie sprawia, że teraz mamy sto pytań, o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedzieliśmy. Zaczynamy badać rzeczy, które do tej pory były nieznane – wyznał dr Cody Smith z University of Notre Dame, główny autor badań.

Badacze przeprowadzili eksperyment na zwierzętach laboratoryjnych. Z serca zwierząt usunęli komórki glejowe, a następnie obserwowali co się wydarzy. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Brak komórek spowodował wzrost częstotliwości skurczów serca. Gdy komórki gleju węzłowego pozbawiono kluczowego genu, odpowiedzialnego za ich rozwój, serce zaczęło pracować nieregularnie. Zdaniem badaczy może to oznaczać, że komórki glejowe mają bezpośredni związek z tzw. układem bodźcoprzewodzącym serca – działają jak rozrusznik –warunkują rytm bicia serca i dostosowują go do zapotrzebowania organizmu na krew.

Nie znamy dokładnie funkcji tych komórek, ale fakt, że jeśli się ich pozbędziesz, to zwiększy się częstość akcji serca, może wskazywać na związek z arytmiami – wyjaśnił dr Cody Smith.

Bardzo możliwe, że odkrycie pomoże wynaleźć lek dla osób z zaburzeniami pracy serca jak i wadami wrodzonymi. Dotychczas naukowcy szukali źródła problemu głównie w układzie bodźcoprzewodzącym. Nowe badania zachęcają jednak do przyjrzenia się działaniu komórek gleju węzłowego. Odkrycie sposobu ich funkcjonowania pomoże w przyszłości stworzyć innowacyjne terapie, które będą leczyć arytmię u pacjentów kardiologicznych.

Na podobny temat pisaliśmy też TU.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

Dodaj komentarz