fbpx

Krwiak mózgu? Sposób na ocalenie życia jest banalnie prosty

Uporczywy ból głowy, dezorientacja, problemy z równowagą i zaburzenia świadomości. To mogą być pośrednie objawy groźnego krwiaka mózgu powstałego w wyniku urazu głowy. Badacze już wiedzą, jak skutecznie usunąć źródło problemu.

 

10 mln urazów głowy

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ok. 10 mln przypadków urazów czaszkowo-mózgowych (szczególnie u osób starszych), z czego 2 mln są uznawane za przypadki szczególnie trudne do wyleczenia. Jak informują autorzy publikacji „Journal of Neurosurgery” – 1-3 proc. tego typu urazów powoduje powstanie niebezpiecznego krwiaka nadtwardówkowego, który uciska mózg i prowadzi do wyżej wymienionych konsekwencji.

 

Leczenie

Aby usunąć źródło problemu z krwiaka usuwa się krew metodą chirurgiczną. Po wypłynięciu nagromadzonego płynu przez wywiercony w czaszce otwór, powierzchnia mózgu jest płukana płynem do irygacji. Nowe badania pokazują, że metodę można ulepszyć poprzez zapewnienie odpowiedniej temperatury płynu do płukania. Publikacja o tym odkryciu pojawiła się w czasopiśmie medycznym „JAMA Neurology” i dała nadzieję na zminimalizowanie ryzyka nawrotów.

Eksperyment na 2 grupach pacjentów541 pacjentów ze szpitali uniwersyteckich w Uppsali, Karolinska w Solna i Sahlgrenska w Göteborgu. będących w wieku ok. 76 lat zostało podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich została poddana zabiegowi irygacji płynem o temperaturze ciała, druga zaś – irygacji o temperaturze pokojowej. Reszta leczenia nie podlegała zmianie – była taka sama dla obu grup.

Badacze zaobserwowali, że u pacjentów, którym podano płyn do irygacji w temperaturze pokojowej, aż 14 proc. przypadków wymagało powtórzenia operacji w ciągu sześciu miesięcy. W drugiej grupie odsetek pacjentów wymagających powtórnych zbiegów był wyższy – wynosił zaledwie 6 procent. Zdaniem badaczy wniosek jest prosty – irygacja płynem  w temperaturze ciała jest prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie liczby ponownych operacji krwiaka.

– Fakt, że tak prostym środkiem możemy zmniejszyć liczbę nawrotów, a co za tym idzie – powtórek operacji, ma ogromne znaczenie – przede wszystkim dla zmniejszenia niepotrzebnego cierpienia tej grupy starszych pacjentów, ale także dla zmniejszenia presji na służbę zdrowia – zaznaczył Andreas Bartley, doktorant neurologii klinicznej w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu i neurochirurg w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

 

Więcej ocalonych pacjentów

Ta wiedza może uratować życie setkom pacjentów z krwotokiem podtwardówkowym. Lekarze przypuszczają, że w najbliższych latach liczba pacjentów z tym problemem znacząco wzrośnie – wszystko z powodu  dynamicznego starzenia się społeczeństwa. Nowy sposób usuwania problemu jest praktycznie bezkosztowy. Jak powiedział Magnus Tisell, profesor nadzwyczajny neurochirurgii w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu oraz neurochirurg w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska – irygacja płynem o temperaturze ciała będzie metodą do zastosowania również w krajach ubogich w zasoby i o niskich dochodach.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: pulsmedycyny.pl

 

Dodaj komentarz