fbpx

Dlaczego warto chodzić na koncerty? Poznaj 8 powodów!

 

Muzykę kocha większość ludzi.   Korzystnie wpływa na nasze mózgi i emocje na wiele sposobów. Może aktywować wiele obszarów mózgu i pomaga zarówno w emocjach, jak i pamięci. Jednym ze sposobów, aby muzyka naprawdę rezonowała, jest to, co terapeuci nazywają „głębokim słuchaniem”. To ten moment, kiedy siadasz w wygodnym miejscu i zaczynasz czuć muzykę oraz rozumieć uczucia i doświadczenia z nią związane, pozwalając mózgowi się uziemić i pozwolić mu się zrelaksować.

Od ekscytacji na widok ulubionego artysty, po przebywanie w obecności innych ludzi, słuchanie muzyki na żywo i chodzenie na koncerty daje nam wiele korzyści zdrowotnych.

1. Redukcja stresu

Jeśli kiedykolwiek byłeś na koncercie wiesz, że atmosfera jest inna niż wszystkie. Jesteś otoczony bliskimi ci osobami i nieznajomymi; wszyscy się uśmiechają, tańczą i ogólnie dobrze się bawią. I okazuje się, że przebywanie w takim środowisku może faktycznie obniżyć poziom stresu!

 

2. Uwalnianie hormonów szczęścia

Jeśli chcesz poczuć się szczęśliwszy, rozważ pójście na koncert. Badania wykazały, że samo kupowanie biletu i planowanie wydarzenia uwalnia dopaminę w mózgu, dzięki czemu czujesz się szczęśliwszy, zanim jeszcze dotrzesz na miejsce. A kiedy już tam będziesz, wspólne śpiewanie i cieszenie się muzyką uwalnia endorfiny, które sprawią, że poczujesz się jeszcze lepiej.

Twój mózg rozumie, że jest to wydarzenie warte zapamiętania, więc zachowa te radosne uczucia przez wiele dni!

 

3. Działanie jak lek przeciwbólowy

Jeśli odczuwasz ból, możesz rozważyć koncert.

Uczestnicząc w koncercie, mózg może uwolnić endorfiny, które pomagają złagodzić ból w ciele. Podczas uwalniania endorfin, mogą zmniejszać odczuwanie bólu, a nawet przechwytywać sygnały bólowe, zanim dotrą one do mózgu.

 

4. Daje poczucie przynależności

Muzyka jest uniwersalnym językiem gatunku ludzkiego. Daje poczucie zrozumienia i bycia. Wszyscy ją znamy i kochamy, niezależnie od tego, czy ją słuchamy, czy gramy.

W muzyce jest coś, co łączy nas wszystkich, bez względu na wiek, rasę, płeć czy orientację seksualną — to piękna rzecz. A kiedy idziesz na koncert lub występ na żywo, możesz doświadczyć tego połączenia z pierwszej ręki.

 

5. Idealny sposób na spalanie kalorii

Najlepsze koncerty to te, na których spalasz więcej kalorii, niż myślisz, że to możliwe, tańcząc z całych sił i śpiewając na całe gardło.

Prawdopodobnie nie myślisz o koncertach jako o formie ćwiczeń, ale one mogą tak działać! Aktywnie poruszasz się przez wiele godzin, co oznacza, że spalasz mnóstwo kalorii. Nawet gdy tylko stoisz i patrzysz, twoje tętno będzie wyższe niż zwykle.

Chociaż nie biegasz ani nie podnosisz ciężarów, spalasz dużo kalorii i poruszasz się o wiele więcej niż na co dzień. Koncerty to świetny sposób na ćwiczenie, nawet o tym nie myśląc!

 

6. Poprawienie funkcji mózgu

Wiesz już, że słuchanie muzyki może pomóc ci się zrelaksować, skupić i nabrać sił. Możesz również wiedzieć, że może pomóc ci lepiej spać. Ale czy wiesz, że pójście na koncert na żywo może naprawdę rozwinąć twój mózg?

Słuchanie muzyki na żywo, zamiast przez słuchawki, daje mózgowi nowe możliwości doświadczania. Muzyka na żywo staje się kreatywnym doświadczeniem całego ciała, w przeciwieństwie do czegoś, co robisz w autobusie lub podczas ćwiczeń. Koncerty na żywo również odblokowują i aktywują więcej obszarów mózgu niż jakakolwiek inna aktywność.

Słuchanie muzyki na żywo pomaga promować neurogenezę, która powoduje wzrost nowych neuronów w mózgu. Im więcej masz neuronów, tym lepiej będzie funkcjonował Twój mózg. Więc jeśli chcesz mieć pewność, że Twój mózg pozostanie zdrowy na starość (wtedy większość ludzi zaczyna odczuwać utratę pamięci), idź na jakiś koncert na żywo!

7. Pomaga walczyć z depresją

Muzyka jest jedną z tych rzeczy, które mogą dostać się do czyjejś duszy i pomóc jej w sposób, w jaki słowa nigdy nie byłyby w stanie. Muzyka daje nadzieję, wiedząc, że nasze życie jeszcze się nie skończyło i czeka na nas jeszcze wiele pozytywnych doświadczeń.

Są chwile, kiedy bez względu na to, co zrobisz, nie rozwiąże to problemu. Muzyka na żywo to jeden z najlepszych sposobów pomagania ludziom w radzeniu sobie z takimi sytuacjami, ponieważ pomaga im uświadomić sobie, że nie są sami w swoich zmaganiach i daje nadzieję na lepszą przyszłość.

 

Źródło: f7dobry.com

Dodaj komentarz