fbpx

Chińscy naukowcy prezentują laser, który może pisać słowa w powietrzu

Naukowcy z Hongtuo Joint Laboratory w Wuhan w Chinach wynaleźli coś, co brzmi jak tajemnicze, ale fascynujące pióro laserowe, które może pisać w powietrzu – intrygujące podejście, które teoretycznie może być wstępem do technologii hologramów w stylu „Gwiezdnych wojen”.
South China Morning Post poinformował wczoraj, że pióro wykorzystuje ultrakrótkie impulsy laserowe do usuwania elektronów z cząstek powietrza i przekształcania ich w emitującą światło plazmę z precyzją wystarczającą do tworzenia słów w powietrzu. „Dzięki zupełnie nowemu urządzeniu możemy rysować w powietrzu bez użycia papieru i atramentu” – powiedział w tym tygodniu naukowiec z laboratorium, Cao Xiangdong, stowarzyszony z państwem Science and Technology Daily, jak donosi SCMP.
SCMP poinformował, że naukowcy powiedzieli, że wykorzystali skanowanie 3D do ułożenia pikseli i utworzenia chińskich znaków, ale nie wyjaśnili całkowicie, jak działa ten proces. Krótko mówiąc, brzmi to niesamowicie, ale będziemy chcieli zobaczyć więcej w wersji demonstracyjnej. Pióro działa w niewiarygodnie krótkich seriach laserowych, co odpowiada zaledwie kilku biliardowym częściom sekundy. Jednocześnie jego moc wyjściowa jest prawie niepojęta. Według SCMP pióro laserowe może osiągnąć milion megawatów, co nie jest zbyt odległe od całkowitej ilości energii, jaką mogą wytworzyć Stany Zjednoczone. Jednak ze względu na to, że impulsy są tak krótkie, urządzenie nie pobiera ogromnej ilości energii, dzięki czemu — jak twierdzą naukowcy — jest stosunkowo bezpieczne w użyciu. Zespół ma nadzieję, że pióro może kiedyś zostać wykorzystane w obliczeniach kwantowych, obrazowaniu mózgu i innych zaawansowanych technologiach. A może nawet zobaczymy jakąś niesamowitą nową technologię holograficzną.
Źródło: moneycontrol.com

Dodaj komentarz