fbpx

Polskie Stonehenge. Prawdopodobnie najstarsza świątynia w Europie

Dwa lata temu rozpoczęto wykopaliska w okolicy Nowego Objezierza. Archeolodzy natrafili na pozostałości liczącej około 7000 lat struktury, która prawdopodobnie była wykorzystywana w religijnych rytuałach. Jest to jeden z najbardziej niezwykłych reliktów po naszych przodkach.

Najstarsza budowla w Europie

Oceniając skalę całej świątyni, pierścień wewnętrzny rondla z Nowego Objezierza jest około trzy razy większy niż pierścień wewnętrzny w Stonehenge. Ocenia się, że miejsce to zostało zbudowane około 4800 roku p.n.e. co jest równoznaczne z tym, że na terenie Polski znajduje się jedna z najstarszych budowli w Europie.

Ten prehistoryczny rondel został odkryty po raz pierwszy przez paralotniarza Norberta Pająka, który zauważył dziwne wzory wyrysowane na polu jeszcze w 2015 roku. Rok później archeolog Marcin Dziewanowski również zwrócił nanie uwagę przeglądając aplikację Google Maps. Grupa naukowców z uniwersytetów w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Poznaniu zaczęła kopać w tym miejscu w 2017 roku.

Niezwykłe znalezisko

To, co odkryli badacze zdumiało ich samych. Były to setki ludzkich kości, kawałki ceramiki, barwniki oraz krzemienie.

Według naukowców miejsce było użytkowane przez 200 – 250 lat, a kolejne pierścienie były dobudowywane na przestrzeni czasu. Wykopane naokoło rowy sięgały do około 180 cm głębokości.

-Ważne wydaje się ustalenie, że cztery rowy otaczające centralny plac obiektu prawdopodobnie nie działały jednocześnie, ale co kilkadziesiąt lat wykopywano nowy rów o większej średnicy – wyznał badacz z Uniwersytetu Gdańskiego, Lech Czerniak.

Rytuał świąteczny

Pozostałości osad ludzkich sugerują, iż budowla powstała dzięki pracy osadników mieszkających nieopodal. Lud neolityczny zamieszkujący region obchodziłby święta religijne sporadycznie, co kilkanaście lat. To sugeruje, że kopanie nowych pierścieni mogło być częścią trwających uroczystości.

Do tej pory w Europie znaleziono około 130 podobnych pierścieniowych struktur, z których większość znajduje się w Niemczech, Polsce i Czechach. Na terenie naszego kraju w Biskupinie, okolicach Bodzowa i Oławy. Dzisiaj uważa się, że rondle były ściśle powiązane z ruchami planet, oraz kosmicznymi siłami, które były wtedy czczone.

 

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Opracowanie : Salomea

Foto: Norbert Pająk

Dodaj komentarz