fbpx

Szamańskie sanktuarium nieopodal Szczecina. Jego szczątki wskazują na okres sprzed 9 tys. lat

Nieopodal jeziora Świdwie w Bolkowie kilkanaście kilometrów od Szczecina odkryto nietypowe sanktuarium sprzed 9 tys. lat. Niezwykłego odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierownictwem prof. Tadeusza Galińskiego ze szczecińskiego Oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii.

Ustalenie wieku wykopaliska było możliwe, dzięki odnalezionym na miejscu narzędziom, które najprawdopodobniej pomagały w magicznych rytuałach. Archeologowie odkryli dobrze zachowaną drewnianą kadzielnicę, którą stosowano w obrzędach rytualnego oczyszczania. Przyrząd mógł służyć także do wprowadzania się w trans. Dodatkowo odkryty został najcenniejszy i najbardziej unikatowy przedmiot. Jest to drewniana, zdobiona rytą dekoracyjną włócznia obrzędowa o wymiarach 40cm/10 cm. Do tej pory w Europie nigdzie takie narzędzie nie zostało odkryte.

Zdaniem prof. Galińskiego włócznia jest prawdziwym ewenementem, dotychczas bowiem nic podobnego z okresu sprzed 9 tys. lat nie zostało odkryte – ani w Polsce, ani w innych europejskich krajach.

Na terenie prehistorycznego sanktuarium znajdowały się również zaostrzone pale cisowe, które będąc wbite w ziemię prezentowały wielki wóz, czyli fragment gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Archeolodzy przypuszczają, że sanktuarium mogło pełnić rolę pewnego rodzaju obserwatorium astronomicznego. Wykopaliska pomogą ustalić jakie plemiona zamieszkiwały linie brzegowe Morza Bałtyckiego kilka tysięcy lat temu. Być może jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek poznania kultury naszych przodków i ich wierzeń.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: bialczynski.pl

 

 

Dodaj komentarz