fbpx

Sarah Outen – kobieta samotnie przemierzająca bezkresne oceany

Po pięciu miesiącach spędzonych na morzu brytyjska podróżniczka, 28-letnia Sarah Outen dotarła do celu płynąc łodzią od brzegów Japonii do małej wyspy na Aleutach u wybrzeży Alaski.

Przeżyłam jedną z najbardziej intensywnych i niezapomnianych przygód w swoim życiu. To było jednocześnie niesamowite i wyczerpujące doświadczenie.

Outen uczciła swój wyczyn butelką szampana w Adak na jednej z wysp Alaski i powitała jej mieszkańców. Był to jej pierwszy kontakt z ludźmi od 5 miesięcy kiedy wypłynęła w rejs z Choshi w Japonii przepływając 3750 mil, o czym doniósł „Anchorage Daily News”.

Przekroczyłam granicę swoich fizycznych i psychicznych możliwości, zmagając się z morskim żywiołem, a moje ciało i umysł są teraz totalnie wyczerpane – powiedziała. Gdy Outen była już pół mili od brzegu wyspy Adak wiatr i prąd morski zaczął spychać ją na skały, wtedy wspierająca ją ekipa pomogła przyholować ją do portu. Podczas swojej podróży zmagała się z niebezpiecznymi wodami, a jej łódka przewróciła się pięciokrotnie. Wytrwale walczyła z samotnością. Prawie zderzyła się ze statkiem handlowym po tym jak zepsuł się radar. Dokuczało jej zimno. Z wyczerpania doznawała halucynacji.

Dla Outen, która ukończyła biologię na uniwersytecie w Oxfordzie widok dzikich zwierząt takich jak wieloryby i albatrosy rekompensował jej wszystkie trudy i niewygody. Najbardziej niesamowitą przygodą był kontakt z rekinem, który przez dłuższy czas krążył wokół jej płynącej łodzi – napisała w swoich relacjach. Początkowo Sarah planowała płynąć z Japonii do Kanady, ale pogoda zmusiła ją do zmiany kursu na Alaskę. Ta wyprawa to część jej globalnej wędrówki. W przyszłym roku Sarah planuje powrócić do Adak z kolegą z drużyny, Justinem Curgenvenem aby kontynuować podróż kajakiem do kontynentalnej Alaski. Następnie pojedzie na rowerze przez Kanadę i Stany Zjednoczone, aby w dalszej kolejności pokonać Atlantyk w samotnym rejsie łodzią do Wielkiej Brytanii.

Pierwsza próba przepłynięcia Atlantyku w 2012r. zakończyła się niepowodzeniem, kiedy Sarah wraz z innym żeglarzem zostali uratowani podczas szalejącego sztormu, który poważnie uszkodził ich łodzie. Wcześniejszym wyczynem Outen w 2009 roku było pokonanie Oceanu Indyjskiego, który przepłynęła samotnie. Wyruszając z Australii dotarła na wyspę Mauritius.

 

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz