fbpx

Kamienie nerkowe? Zwalcz ten problem raz na zawsze!

Kamienie nerkowe, czyli skrystalizowane złogi powstałe wskutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu są dziś powszechnym i bardzo uciążliwym problemem wielu Polaków. Jeśli dotyczą również ciebie, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe tworzą się w organizmie wskutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu. Jeśli ich stężenie przekroczy próg rozpuszczalności, substancje te zaczynają się krystalizować i powodują bolesny dyskomfort w obrębie układu moczowego. Kamica nerkowa jest najczęściej skutkiem niewłaściwej diety i zbyt małej ilości płynów w organizmie.

W zależności od rodzaju spożywanych pokarmów wyróżniamy: kamienie szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Niezależnie jednak od tego, którą przypadłość zdiagnozowano u ciebie, najlepszym lekarstwem będzie odpowiednia dieta. Wyklucz z niej czerwone mięso, jaja, pełnotłuste przetwory mleczne, cukier i alkohol. Właściwie skomponowane menu powinno zawierać świeże warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste z wysoką ilością błonnika oraz owoce i warzywa bogate w witaminę C.

Co jeść i pić?

Spożywana żywność powinna posiadać właściwości alkalizujące (czyli mieć zasadowy odczyn pH), oraz być bogata w wodę i minerały. Najlepszymi produktami będą: seler naciowy, rukola, sałata, liście rzodkwi, jarmuż, roszponka, jabłka, ogórki, imbir i cytryna. Dodawaj do jadłospisu zioła i herbatki zawierające skrzyp polny, owoce dzikiej róży oraz gujawę. Sprawdzą się również napary z dodatkiem kwaśnych i ciemnych owoców: herbata malinowa czy z dodatkiem borówek. Warto również na bieżąco kontrolować poziom magnezu we krwi i spożywać pokarmy, które zawierają jego dużą ilość: orzechy, pestki, nasiona i pełnoziarniste kasze. Magnez hamuje proces krystalizacji oraz neutralizuje poziom kwasowości w organizmie – w połączeniu zaś z ziołami wspomagającymi pęcherz pozwoli zachować zdrowe nerki na lata.

W skrócie

Staraj się zmniejszyć ilość białka zwierzęcego w diecie, włączaj do diety pokarmy roślinne, które są świeże lub lekko podgotowane. Pij dużo płynów: wodę, świeżo wyciśnięte soki (uważaj na kupne soki – często mają dodatek rafinowanego cukru!), zioła, zieloną herbatę, pokrzywę, napary z liści pietruszki. Ogranicz spożywanie alkoholu, kawy i ciemnej herbaty – powodują one szybką utratę wody z organizmu i nie posiadają właściwości nawadniających. Ogranicz dodawanie soli do potraw oraz wszystko to, co powoduje gromadzenie się płynów w organizmie – unikaj słonych i przetworzonych przekąsek. I na koniec – nie zapomnij o aktywnym wypoczynku!

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: krokdozdrowia.com

 

 

Dodaj komentarz