fbpx

Kilka sygnałów organizmu o niedoborach kwasów Omega-3

Niedobór kwasów Omega-3 nie brzmi groźnie, ale to tylko pozory. Obecnie jest to powszechny problem dotykający zarówno osoby starsze, jak i młodych, na pierwszy rzut oka zdrowych ludzi. Ich nieodpowiednie proporcje w diecie mogą być przyczyną wielu dokuczliwych objawów, w tym przewlekłych stanów zapalnych i idą w parze z wieloma chorobami uznawanymi za przypadłości cywilizacyjne.

 

Jedną z metod zachowywania zdrowia jest wsłuchiwanie się w potrzeby własnego organizmu. Oto kilka sygnałów, które świadczą o zbyt niskim poziomie Kwasów Omega-3 w organizmie.

 

Nadwrażliwość na słonce nie oznacza, że jesteś wampirem

Częste poparzenia słoneczne, zawroty i bóle głowy nawet po krótkim spacerze w upalny dzień- te objawy mogą świadczyć o niedoborach witamin D lub B oraz Kwasów Omega-3. Wszystkie te substancje grają istotna rolę w zabezpieczaniu skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV. Jeśli cierpisz na niedobór, którejś nich twój organizm nie będzie w stanie wytworzyć skutecznej bariery ochronnej, co w efekcie skutkować może bolesnymi poparzeniami, a nawet nowotworami skóry. Nie pomogą tutaj nawet najdroższe kremy z filtrem UV, jeśli organizm nie wytworzy naturalnej bariery dla światła słonecznego.

 

Sucha, piekąca i podrażniona skóra, łupież i pękające pięty

Nieodpowiednio pielęgnowana i chroniona skóra, która wystawiona zostanie na słonce jest podatna na przyspieszony proces starzenia się, dlatego Kwasy Omega- 3 są niezbędne, aby zachować jej młody i zdrowy wygląd. Wpływ zdrowych tłuszczy na skórę nie ogranicza się tylko do ochrony przed szkodliwym działaniem słońca. Omega-3 pełnią rolę wypełniacza zmarszczek i naturalnego nawilżacza. Kremy i szampony reklamowane przez gwiazdy mogą uporać się z przesuszoną skóra lub łupieżem jedynie na chwilę. Dlatego warto zadbać o siebie od środka i zmienić nieco nawyki żywieniowe. Niedobory kwasów Omega-3 powodować mogą także nieestetyczne zmiany w wyglądzie stóp. Tarki, pumeksy, kremy z mocznikiem, regularne wizyty u podologa lub kosmetyczki na wiele się nie zdadzą jeśli twoja dieta będzie uboga w cenne kwasy Omega-3.

 

Łamliwe paznokcie

Zmora każdej kobiety. Zazwyczaj powodowana niedoborami pierwiastków takich jak krzem, wapń i cynk. Oprócz nich kluczem do zdrowych i zadbanych paznokci jest kwas Omega-3 właśnie.

 

Nadmierna produkcja woskowiny

Wbrew pozorom woskowina to naturalna wydzielina organizmu człowieka, ale nie jest produktem ubocznym procesów w nim zachodzących. Wyściela ścianę kanału słuchowego, chroniąc ten narząd przed uszkodzeniami i nadmiernym wysuszeniem. Jest pożyteczna, jednak jej nadmiar potrafi być problematyczny, a nawet niebezpieczny! Można z nią walczyć doraźnymi sposobami, za pomocą dostępnych w aptekach specyfików, kropli, czy płukanek, ale najlepiej rozwiązać problem u źródła wdrożyć do diety produkty bogate w Kwasy Omega-3.

 

Problemy ze skurczami mięśni podczas chodzenia

Skórcze w łydkach zazwyczaj wiązane są z niedoborami magnezu, jednak często właśnie brak kwasów Omega-3 winny jest uciążliwym i utrudniającym poruszanie się i nie dającym zasnąć dolegliwościom nóg.

 

Spięte barki, kark i ramiona

Odczuwalne i uciążliwe napięcie mięśni może być oznaką wielu dolegliwości w tym wszechobecnego w naszym życiu stresu. Jednak uzupełnienie diety o kwasy Omega-3 może pomóc zminimalizować te przykre objawy i dać ci szansę na relaks.

 

Obniżona odporność

Ciągle jesteś przeziębiony, a infekcje łapiesz nawet przez szybę? Cierpisz na często nawracające grzybice? To znak, ze w twoim organizmie brakuje kwasów Omega-3.

 

Co jeść, żeby być w zgodzie z własnym organizmem?

Omega-3 to substancje, które są przeciwieństwem, kwasów tłuszczowych Omega-6. Niestety w diecie przeciętnego Kowalskiego te drugie odnaleźć można nazbyt często. Do organizmu trafiają za sprawą masy produktów przetworzonych takich jak oleje spożywcze, majonezy, dania gotowe, niewiele mające wspólnego ze zdrowiem przekąski, ciasta, słodkości. Te niebezpieczne substancje znaleźć można także w daniach smażonych. Krótko mówiąc we wszystkim co dobre i tłuste.

Nie ma się co łudzić, że po przeczytaniu jak szkodliwy wpływ na organizm mają kwasy tłuszczone Omega-6 uda się kompletnie wyeliminować potrawy oraz produkty, które mają ich nadmiar. Skutecznym orężem w walce o zdrowy organizm są neutralizujące przykre skutki nieodpowiedniej diety Kwasy Omega-3.

Drogocenne dla zdrowia organizmu tłuszcze znaleźć można przede wszystkim w owocach mórz, rzek i jezior. Warto więc włączyć do swojej diety ryby takie jak: skalnik prążkowany, mintaj, dorsz, okoń, tuńczyk, makrela, śledź, czy dziki łosoś lub halibut oraz przetwory np.  olej z wątroby dorsza, czyli tran.

Kwasy Omega- 3 zawierają również przepyszne i mniej oczywiste w naszej kuchni owoce morza, czyli: mątwy, mule i ostrygi, przegrzebki, raki, czy kawior.

Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy nasz planeta boryka się ze wzrastającym poziomem zanieczyszczenia wód nadmierna konsumpcja ryb  i owoców morza jest po prostu ryzykowna, dlatego warto substancje te dostarczać za sprawą produktów roślinnych. Za doskonałe źródło kwasów Omega-3 uważa się rośliny strączkowe oraz inne warzywa. Prawdziwe pokłady wartościowych substancji odnaleźć można w fasoli białej, zielonej, czerwonej, pinto oraz ziołach takich jak: mięta, tymianek, bazylia, estragon, majeranek, oregano oraz szafran. Mnóstwo kwasów Omega-3 zawierają także warzywa zielone, czyli: szpinak, kalafior, niektóre odmiany sałat, brokuły, brukselki, rukiew wodna, kalarepa oraz cukinia wraz ze skórką. Do diety należy włączyć także kapustę i rukolę,

Substytutem dla zawierających masę cukru i szkodliwych tłuszczy łakoci z powodzeniem uczynić możesz owoce, które również są źródłem zdrowych Omega-3. Pośród nich wymienia się: papaję, mango, kiwi i melony. Do codziennych posiłków warto dodawać także siemię lniane, nasiona chia oraz orzechy, w szczególności włoskie i migdały. Ciekawostką jest że garść orzechów włoskich dziennie jest w stanie zmniejszyć ryzyko chorób serca o 30%. Spożywane regularnie mogą znacznie ograniczyć szansę rozwinięcia się nowotworu.

Trzeba jednak pamiętać, że natura kocha równowagę, więc aby pozostać w zgodzie z własnym organizmem nie wolno przesadzać także z kwasami Omega-3.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: akademiawitalnosci.pl

 

 

Dodaj komentarz