fbpx

Obchodzili kamienne gody. Są małżeństwem już 70 lat!

W wieku, w którym wielu ludzi korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii z pewnym oporem, pan Józef Wilusz, mając prawie 95 lat, prowadzi własne konto na Facebooku, posiada smartfon lepszy niż jego syn, a nawet potrafi naprawić kosiarkę spalinową czy radio. Wraz z żoną Heleną, obchodzili niedawno „kamienną rocznicę” – 70 lat małżeństwa.

O ich niezwykłej historii opowiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który niedawno odwiedził Państwa Wiluszów w ich rodzinnym domu w miejscowości Czajcze. Była to okazja do przekazania serdecznych życzeń z okazji tak ważnej rocznicy. Wizyta miała wyjątkowy klimat, dzięki ciepłu i gościnności państwa Wiluszów, którzy pomimo swojego wieku są niezwykle aktywni i samodzielni.

Państwo Wiluszowie są dumnymi rodzicami czwórki dzieci, dziadkami dla dziesięciorga wnuków i pradziadkami dla jedenastu prawnuków. Oboje pochodzą z Bieszczad, a dokładniej z okolic Ustrzyk Dolnych. W poszukiwaniu lepszego życia opuścili te tereny w latach 50. XX wieku, by osiedlić się w województwie koszalińskim. Ostatecznie w 1963 roku osiedlili się w Czajczu, gdzie pan Józef podjął pracę jako mistrz ślusarstwa samochodowego i motocyklowego.

Ich życie nie było pozbawione trudności. Pan Józef przeszedł trzy zawały serca, ale dzięki pomocy lekarzy z Poznania udało się mu wyjść z nich obronną ręką. Dzisiaj żyją z niewielkiej emerytury pana Józefa oraz świadczenia, które otrzymuje pani Helena.

Jednak to, co najbardziej zapadło w pamięć odwiedzającym, to otwartość i ciepło państwa Wiluszów. Ich historia pełna jest barwnych anegdot, takich jak ta o ojcu pana Józefa, który uczęszczał do tej samej szkoły co Władysław Gomułka, czy o wyremontowanym przez pana Józefa samochodzie z 1938 roku, którym odbywali rodzinne wycieczki.

Ich opowieść jest dowodem na to, że miłość, pasja i zaangażowanie w życie mogą trwać przez wiele lat, a wspomnienia stanowić bogate źródło opowieści dla kolejnych pokoleń. Jak podkreślił starosta pilski, Eligiusz Komarowski: „To był zaszczyt Państwa poznać”.

Źródło: faktypilskie.pl

Dodaj komentarz