fbpx

Polacy stworzyli kalkulator którym obliczysz, ile artyści zarabiają dzięki tobie

Coraz więcej artystów podnosi głos na temat niskich wypłat z serwisów streamingowych. Nie od dziś wiadomo, że zdobycie wartościowych tantiem z takich platform to prawdziwe wyzwanie. Jak zarabiają artyści na muzyce w erze streamingu?

Kiedyś, dla artysty wydanie płyty było synonimem prestiżu, a dla wielu także głównym źródłem dochodu. Dziś, w czasach, gdy piosenka zespołu Komety ironicznie śpiewa: “Nikt nie kupuje twoich płyt”, staje się jasne, że branża muzyczna przeżywa wielkie zmiany.

Podczas gdy ci na szczycie list przebojów zyskują fortunę, wielu artystów spoza TOP 10 boryka się z problemem zbyt niskich wypłat za ich twórczość. Platformy takie jak Spotify czy Apple Music zyskują popularność, ale czy są one przyjazne dla artystów?

Omni Calculator, polska firma, postanowiła przyjrzeć się tej kwestii. Opracowali narzędzie, które szacuje wartość tantiem, jakie artyści mogą otrzymać w zależności od częstotliwości słuchania ich muzyki na różnych platformach streamingowych. I wyniki? Są one więcej niż przygnębiające.

Przy założeniu, że słuchamy jednego artysty przez 25 godzin w miesiącu, różnice w zarobkach na różnych platformach są ogromne. Na przykład z Amazon Music, artysta zarabia 19.17$ w ciągu roku, podczas gdy z Tidal, suma ta wzrasta do 61.23$. To ogromna różnica, biorąc pod uwagę, że produkt jest ten sam.

Jednak te liczby to tylko wierzchołek góry lodowej. Wytwórnie muzyczne często biorą znaczną część zysków z tantiem. Kompozytor Zbigniew Preisner mówił, że wydawcy biorą nawet do 60% zysków, gdy polscy artyści udostępniają swoją muzykę w serwisach streamingowych.

Nie jest też tajemnicą, że wiele dużych wytwórni ma udziały w platformach streamingowych, co może prowadzić do konfliktu interesów. Dr Piotr Turek wyjaśnił, że takie wytwórnie często nie dzielą się z artystami zyskami z różnych obszarów, skupiając się raczej na ryczałtowych wpłatach.

Czy to oznacza koniec dla niezależnych artystów? Trudno to przewidzieć. Jedno jest pewne: streaming zmienił branżę muzyczną, a artystom trudniej jest teraz zarobić na swojej muzyce niż kiedykolwiek wcześniej. Branża muzyczna musi znaleźć sposób, aby lepiej wspierać tych, którzy tworzą muzykę, którą wszyscy kochamy.

Dodaj komentarz