fbpx

Olimpijczyk z chorobą Parkinsona i matka z córką polecieli w kosmos

Firma Virgin Galactic, będąca własnością brytyjskiego biznesmena Richarda Bransona, po raz drugi wysłała grupę ludzi w suborbitalną przestrzeń kosmiczną. Misja, która miała miejsce na pokładzie samolotu VSS Unity, pozwoliła pasażerom doświadczyć stanu nieważkości oraz podziwiać krzywiznę Ziemi.

Misja Galactic-02

 • Start misji miał miejsce dokładnie o 17:20 czasu polskiego, a lądowanie odnotowano już o 17:40. Cały lot trwał zaledwie 20 minut.
 • Misja nie miała na celu osiągnięcia orbity wokół Ziemi, ale uczestnicy byli w stanie obserwować Ziemię z niecodziennej perspektywy, docierając do suborbitalnej przestrzeni.
 • Miejsce startu to Spaceport America, położony w stanie Nowy Meksyk.
 • Startujący samolot VSS Unity został wcześniej wyniesiony na wysokość około 15 kilometrów przez samolot transportowy o nazwie VMS Eve, po czym jego silnik rakietowy został odpalony, aby osiągnąć przestrzeń suborbitalną.

Kto był na pokładzie?

Pasażerowie komercyjni, którzy wzięli udział w tej misji to:

 • Jon Goodwin – były olimpijczyk w dziedzinie kajakarstwa, który pomimo choroby Parkinsona zdecydował się na ten lot.
 • Keisha Schahaff – która zdobyła bilet dzięki loterii. Wykorzystując okazję, zdecydowała się wziąć ze sobą swoją córkę, Anastasię Mayers.
 • Anastasia Mayers – w wieku 18 lat stała się jedną z najmłodszych osób, które miały okazję znaleźć się w przestrzeni suborbitalnej.

Oprócz pasażerów, na pokładzie byli również eksperci z dziedziny kosmicznej. Beth Moses, będąca główną instruktorką komercyjnych astronautów Virgin Galactic, razem z CJ Sturckowem oraz Kelly Latimerem – obaj z doświadczeniem w NASA, byli częścią załogi.

Co dalej?

Po sukcesie pierwszej komercyjnej misji Galactic-01 w czerwcu, druga udana podróż Galactic-02 potwierdza ambicje Virgin Galactic w dziedzinie turystyki kosmicznej. Oczekuje się, że kolejne loty przyciągną jeszcze więcej osób pragnących doświadczyć kosmicznej przygody.

Chociaż suborbitalne loty kosmiczne stanowią dopiero początek w dziedzinie komercyjnych podróży kosmicznych, sukces Virgin Galactic dowodzi, że przyszłość przyniesie coraz więcej możliwości dla tych, którzy marzą o wglądzie w kosmos.

Źródło: space.com, Vrgin Galactic

One thought on “Olimpijczyk z chorobą Parkinsona i matka z córką polecieli w kosmos

 • 20 stycznia 2024 at 12:16
  Permalink

  ta choroba to ogromne wyzwanie dla naukowców i lekarzy nadal jest nieuleczalna, chociaż w szpitalu medicover prof Ząbek przeprowadza już zabiegi mrgfus poprawiające komfort życia z drżeniem samoistnym

  Reply

Dodaj komentarz