fbpx

Flebolog – Lekarz od żylaków i nie tylko

Choroby żył to powszechny problem, który dotyka ludzi w różnym wieku, nawet młodych. Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu żylnego jest przewlekła niewydolność żylna. Inne częste patologie to zakrzepica żył głębokich, malformacje żylne, owrzodzenia żylne goleni, żylaki odbytu oraz okolic intymnych i inne. Działem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył, jest flebologia. Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz flebolog. Kim jest flebolog i jakie choroby leczy? Kiedy warto udać się do flebologa? Odpowiadamy!

Flebolog, czyli “lekarz od żylaków” – co to za specjalista i czym się zajmuje?

O flebologu potocznie mówi się, że jest to lekarz od żylaków lub lekarz od żył. Ściślej mówiąc, flebolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem, ale też diagnostyką i profilaktyką chorób układu żylnego1.

Specjalista od żył w ramach diagnostyki chorób naczyń żylnych wykonuje USG Dopplera kończyn dolnych, które dostarcza mu informacji o zaawansowaniu schorzenia. Na tej podstawie dobiera odpowiednie metody leczenia. Postępowanie lecznicze zależy od stopnia zaawansowania zmian w obrębie układu krążenia1.

Jaka jest różnica między flebologiem a chirurgiem naczyniowym i angiologiem?

Oprócz flebologa są jeszcze dwaj inni specjaliści zajmujący się chorobami żył. Są nimi angiolog i chirurg naczyniowy. Czym zajmuje się lekarz angiolog, a czym chirurg naczyniowy?

Angiolog, podobnie jak flebolog, bywa nazywanym lekarzem od żylaków na nogach. Jest to jednak specjalista, który może diagnozować i leczyć nie tylko same żylaki, ale tak naprawdę cały układ naczyniowy i związane z nim choroby. W zainteresowaniu angiologii leżą bowiem wszystkie schorzenia układu naczyniowego1.

Chirurgia naczyniowa to natomiast specjalizacja zajmująca się zabiegami operacyjnymi naczyń krwionośnych (żył i tętnic) oraz limfatycznych. Oznacza to, że chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem żylaków o charakterze inwazyjnym. Wykorzystując różne techniki, pomaga, gdy problemy z żylakami przejdą w zaawansowane stadium. Korzysta głównie z inwazyjnych metod leczenia, w tym przeprowadza leczenie operacyjne. Zatem do chirurga naczyniowego należy udać się, gdy znana już jest diagnoza i konieczne jest leczenie inwazyjne1.

Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości, do jakiego specjalisty się zgłosić, zawsze można najpierw skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje nas dalej.

Problemy z funkcjonowaniem układu żylnego – kiedy warto udać się do lekarza flebologa?

Pajączki i drobne żylaki na nogach najczęściej nie stanowią problemu do obaw, a jedynie defekt natury estetycznej. Prawdziwy problem jednak rodzi się wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe i inne objawy związane z żyłami kończyn dolnych. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, gdy stają się coraz bardziej dokuczliwe, należy zgłosić się do lekarza zajmującego leczeniem schorzeń układu żylnego.

Skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim specjalisty od leczenia chorób żylnych powinny nas takie objawy jak2:

 • ból,
 • nocne skurcze mięśni,
 • uczucie ciężkości nóg,
 • parestezje,
 • świąd,
 • obrzęki,
 • zaczerwienienie,
 • poszerzenie żył,
 • owrzodzenie żylne podudzi i goleni.

Objawy te najprawdopodobniej świadczą o występowaniu u pacjenta zastoju żylnego na skutek wstecznego przepływu krwi w żyłach (refluksu) lub zwężenia czy niedrożności żył2.

Żylaki nóg – jak rozpoznać żylaki kończyn dolnych?

Pojęciem żylaki określa się wydłużone i poszerzone żyły o krętym przebiegu. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na nogach. Wyróżnia się trzy typy żylaków: teleangiektazje (pajączki naczyniowe), żylaki siatkowate i żylaki głównych pni żylnych3.

Jak wygląda leczenie chorób układu żylnego?

W początkowej fazie choroby włącza się leczenie zachowawcze. W przebiegu niewydolności żylnej stosuje się farmakoterapię i leczenie uciskowe. Farmakoterapia obejmuje stosowanie leków takich jak Diosminex Max, który leczy objawy przewlekłej niewydolności żylnej, m.in. żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia żylne, uczucie ciężkości, nocne kurcze nóg i inne. Ważna jest też zmiana stylu życia i wyeliminowanie złych nawyków. Jeśli to nie pomoże, przeprowadza się leczenie inwazyjne. O metodzie leczenia najczęściej decyduje chirurg naczyniowy w porozumieniu z flebologiem lub angiologiem2.

 

Artykuł we współpracy z Diosminex

Bibliografia:

 1. Dziekoński J., Lekarz rodzinny powinien być flebologiem, Medycyna Praktyczna, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/na-marginesie/wywiady/141868,lekarz-rodzinny-powinien-byc-flebologiem (dostęp: 2023.02.26.)).
 2. Frołow M., Masłowski L., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.31 (dostęp: 2023.02.26.)).
 3. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki (dostęp: 2023.02.26.)).

Dodaj komentarz